Artykuły

Olsztyn. Wieczór poświęcony Sewrukowi

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza jutro [14 lutego] o godz. 17.30 na wieczór zamkowy "Życiorysy", poświęcony Aleksandrowi Sewrukowi [na zdjęciu] (1912-1974), aktorowi i dyrektorowi Teatru im. Stefana Jaracza, z okazji 95 rocznicy jego urodzin.

Biografię artysty omówi Andrzej Fabisiak, Zofia Januszkiewicz zaprezentuje pozostałe po nim pamiątki, zostanie też wyświetlony film. Sewruk urodził się na Ukrainie, w miasteczku Kornin. Do Polski przyjechał wraz z rodziną w 1920 roku. Studiował na UW, brał udział w kampanii wrześniowej jako podporucznik. Po kapitulacji Modlina dostał się do niewoli. Przebywał w obozie w Działdowie, a potem w oflagach Arnswalde i Grossborn. W Arnswalde występował w "Teatrze Symbolów". Jego pierwszą rolą był Papkin w "Zemście" , wystawionej w 1940 roku. Po wyzwoleniu obozu w maju 1945 roku założył objazdowy teatrzyk rewiowy "Oberża Komediantów" a następnie przez dwa lata grał w teatrze rewiowym Polskiej Dywizji Pancernej w Niemczech.

W czerwcu 1947 roku wrócił do Polski i debiutował rolą Rzecznickiego w "Fantazym" w olsztyńskim teatrze. Występował tu do 1952 r. W 1957 r. objął stanowisko dyrektora i kierownika artystycznego Jaracza i kierował nim do 1969 r. Grał także w ponad trzydziestu filmach.

Aleksander Sewruk wystąpił w ponad 30 filmach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji