Artykuły

Warszawa. Zwyczajne szaleństwo z Zelenką

Sztuki i filmy Petra Zelenki [na zdjęciu] są ciepłe, zabawne, absurdalne. W Polsce cieszą się ogromną popularnością. Czeski reżyser i dramatopisarz gości właśnie w Warszawie. W Instytucie Teatralnym weźmie dziś udział w debacie poświęconej jego twórczości. Wieczorem w Teatrze na Woli odbędzie się z kolei próba czytana jego najnowszej sztuki "Teremin".

Zelenka odwiedzał już Polskę kilka razy. W Warszawie był ostatnio dwa lata temu przy okazji premiery filmu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie".

Sam reżyser jest bohaterem anegdot, jakie zdarzają się bohaterom jego filmów. Podobno kiedy organizatorzy festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty zaprosili Petra Zelenkę do Cieszyna, początkowo nie chciał przyjechać. - A kto u was ogląda moje filmy? Kosztów sobie tylko narobicie - tłumaczył. Nagle, kilka dni przed festiwalem, zmienił zdanie. Poproszono go, by powiedział kilka słów przed pokazem "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie". Jednak nie pojawił się, a zebrani na sali kinowej widzowie usłyszeli od organizatorów: - Miał być z nami Petr Zelenka. Ale gdzieś przepadł. Ktokolwiek spotka go w Cieszynie, proszony jest o skontaktowanie się z biurem festiwalowym.

- Zelenka o najtragiczniejszych problemach potrafi opowiadać z humorem i delikatnością - mówi Małgorzata Bogajewska, reżyserka teatralna, która wystawiła "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie". "Opowieści..." na polskich scenach zrobiły karierę. W ciągu dwóch lat zrealizowane były aż dziewięć razy. - Zelenka pokazuje trzydziestolatków, którzy konfrontują wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać życie, z tym, jak im się ułożyło. Mówi też o starszym pokoleniu, które nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości - tłumaczy Bogajewska. Podkreśla, że Zelenka jest atrakcyjny dla widza, bo przez to, że do teatru przyszedł z kina, ma filmowy sposób opowiadania. - Pisze sceny niemal gotowe do montowania, a to wymusza na twórcach nowoczesne środki wyrazu - dodaje.

Małgorzata Bogajewska będzie oprócz tłumaczki czy agentki Zelenki Elżbiety Manthey jedną z kilku osób zaproszonych na "Zwyczajne szaleństwo", czyli debatę z autorem. Rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski. Spotkanie rozpocznie się dziś o godz. 16 w Instytucie Teatralnym i będzie połączone z promocją "Antologii najnowszej czeskiej dramaturgii". A na godz. 19 w Teatrze na Woli zaplanowano próbę czytaną najnowszej sztuki Zelenki "Teremin". Opieką reżyserską objęłają Agnieszka Lipiec-Wróblewska, wystąpią m.in.: Beata Fudalej, Edyta Olszówka i Adam Woronowicz. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji