Artykuły

Wilno. Powstanie muzeum Moniuszki

W 2009 roku, w 190. rocznicę urodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki (na zdjęciu), w Wilnie zostanie otwarte muzeum kompozytora - poinformowała w piątek PAP prezes Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki Apolonia Skakowska.

O powstanie takiego muzeum w Wilnie Apolonia Skakowska zabiegała 15 lat. W ubiegłym tygodniu mer stolicy Arturas Zuokas zapewnił, że placówka powstanie na starówce wileńskiej, nieopodal skweru, na którym od 1922 roku stoi popiersie Stanisława Moniuszki.

Moniuszko jest mocno związany z Wilnem. Spędził tu 18 lat swego życia. W Wilnie pracował jako organista w akademickim kościele św. Janów, w którym w 1848 roku odbyła się prapremiera jego opery "Halka". W Wilnie powstały "Litanie Ostrobramskie" i pieśni Moniuszki. Tutaj też wziął ślub z Aleksandrą Muellerówną.

Według Apolonii Skakowskiej, władze miejskie Wilna zobowiązały się do wyremontowania pomieszczeń przyszłego muzeum, a polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało pomoc w jego wyposażeniu i wsparcie finansowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji