Artykuły

Łódź. Krzesimir Dębski komponuje dla Teatru Wielkiego

Ci, którzy byli na jubileuszowym koncercie w Teatrze Wielkim, słyszeli, jak dyrektor artystyczny Kazimierz Kowalski, zapytawszy kompozytora Krzesimira Dębskiego [na zdjęciu], czy to prawda, że pisze operę, zadeklarował chęć wystawienia jej w Łodzi.

Wstępne rozmowy właśnie się odbyły. Dębski przyjechał do Łodzi, by podczas Premiery z "Expressem" poprowadzić orkiestrę grającą jego muzykę do baletu "Valentino" i zdradził plany związane z nową produkcją.

Kompozytor zapowiada libretto na podstawie powieści Jana Potockiego "Rękopis znaleziony w Saragossie". Jako autora widziałby Macieja Wojtyszkę. Ten reżyser teatralny i filmowy (absolwent PWSFTviT) jest autorem kilku sztuk, m.in. "Bambuko", "Semiramida", "Bułhakow". Telewidzowie znają go jako współtwórcę sitcomu "Miodowe lata".

Przypomnijmy, że według "Rękopisu...", opowieści o niezwykłych przypadkach - fantastycznych i komicznych - kapitana gwardii walońskiej Alfonsa van Wordena, w 1965 r. powstał znakomity film Wojciecha J. Hasa ze Zbigniewem Cybulskim w głównej roli, z Igą Cembrzyńską i Joanną Jędryką jako mauretańskimi księżniczkami i Pustelnikiem - Kazimierzem Opalińskim.

Kompozytor (autor muzyki do ponad 50 filmów) kończy pracę, a teatr zapowiada wystawienie opery na finał przyszłego sezonu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji