Artykuły

Upalna noc na blokowisku

Młoda reżyserka Kasia Raduszyńska [na zdjęciu] przygotowuje premierę "Arabskiej nocy" Rolanda Schimmelpfenninga.

To współczesna baśń, teatralny thriller o miłości, przeznaczeniu, śmierci i fatum. Rzecz dzieje się podczas upalnej letniej nocy na podmiejskim blokowisku i opowiada o grupie młodych ludzi, których łączy wspólny trzypokojowy apartament.

Kasia Raduszyńska (ur. w 1977 r.) jest obecnie studentką IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Wcześniej studiowała na Wydziale Aktorskim w PWST we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Montownia, Teatrem Dramatycznym. Była asystentką m.in. Krystiana Lupy i Roberta Wilsona.

***

Zaprasza Kasia Raduszyńska, reżyserka: - "Arabska noc" to pięć osobnych monodramów połączonych w jeden dramat ułożony wedle matematycznych reguł, a jednak im się wymykający. Tak jak sztuka pozornie realistyczna, z akcentami arabskimi, nabiera nieco innego wymiaru, nawet momentami onirycznego. Już samo zderzenie dwóch kultur - arabskiej i europejskiej - tworzy niepowtarzalny kontekst. Ta mieszanka charakterów i postaw, prozy i poezji, przypomina nasze życie. Ta sztuka obliguje do niezwykłej dyscypliny i precyzji. Zmusza do ciągłej obserwacji siebie i partnerów, nie pozwala odetchnąć aktorom i widzowi.

Schimmelpfenning używa wyraźnych środków - jest kara, jest i nagroda. Daje możliwość wyboru drogi, jednocześnie mnożąc przypadki, które okazują się wcale nieprzypadkowe. A jest to pułapka, z której można się wydostać, jedynie zachowując uczciwość wobec siebie i innych. Wielokrotnie na próbach rozmawialiśmy o konstrukcji tych postaci, badaliśmy, jak się zachowują i reagują na co dzień, ponieważ w tekście są postawieni w sytuacji ekstremalnej. Dodatkowym piętrem jest tu sposób narracji, a właściwie trzy sposoby. Szukaliśmy dialogu, myśli oraz opisów sytuacji, w których się znaleźli. Nie chcieliśmy ich bronić, ale pokazać takich, jakimi są, nie oceniając ich. Mówiliśmy o obiektywnej historii opowiadanej subiektywnie przez każdego z nich. Postaci są zdeterminowane, by przedstawić własną interpretację tych wydarzeń, chcą ją wypowiedzieć na głos.

Centrum Artystyczne Montownia: "Arabska noc" Rolanda Schimmelpfenninga, przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek, reż. Kasia Raduszyńska. Scenografia i kostiumy - Paweł Walicki, opracowanie muzyczne - Maciej Makowski, projekcje - Maciej Makowski. Występują: Jolanta Fraszyńska/Ewa Szumska, Dominika Ostałowska, Hubert Zduniak, Maciej Wierzbicki, Krzysztof Stelmaszyk. Premiera - 2 lutego o godz. 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji