Artykuły

Muzyczna baśń o samotności. Premiera spektaklu z tekstami Jana Kaczmarka

Poetycki i żartobliwy będzie "Album rodzinny" przygotowany przez Adama Opatowicza i Andrzeja Poniedzielskiego na Scenie na Dole w Teatrze Ateneum. Gwiazdą widowiska będzie z pewnością Jan Matyjaszkiewicz świętujący 50-lecie pracy artystycznej.

Jak mówią twórcy spektaklu, upływ czasu nie zaszkodził tekstom Jana Kaczmarka, założyciela kabaretu autorów Elita. Wręcz przeciwnie, pisane w czasach PRL piosenki dziś zyskują nowe, nierzadko zaskakujące znaczenie. W Ateneum usłyszymy te najbardziej znane: "Czego się boisz głupia", "Ballada o mleczarzu", "Kurna chata", "Basia", "Na roli", "Ballada o zimowych romansach" czy "Ile jeszcze?". Krótkie teksty, wierszyki łączące poszczególne utwory przygotował reżyser i współtwórca scenariusza Andrzej Poniedzielski.

- Wprowadzą one widza w obszar doznań, emocji charakterystycznych zarówno dla minionej epoki, jak i obecnej - tłumaczy Poniedzielski. - Nie zależało nam na odtwarzaniu konkretnej rzeczywistości historycznej. Chcieliśmy raczej utrzymać spektakl w konwencji baśni. Podkreślamy samotność człowieka w zderzeniu z ideologią, systemem politycznym i czasami, w których przyszło mu żyć.

Gwiazdą widowiska będzie z pewnością Jan Matyjaszkiewicz świętujący 50-lecie pracy artystycznej. Aktor pierwsze zawodowe doświadczenie zdobywał pod koniec lat 50. w Teatrze Młodej Warszawy i Teatrze Klasyków. W latach 1959 - 1969 związany był z Ateneum, gdzie ponownie został zatrudniony w 1991 roku i pracuje do dziś.

Czy w "Albumie rodzinnym" znajdą się jakieś jubileuszowe akcenty? Andrzej Poniedzielski nie chce zdradzać szczegółów: - To ma być niespodzianka. Janek jest niezmiernie potrzebną i ważną osobą, bez której nie wyobrażam sobie tego przedstawienia. Był naocznym świadkiem wydarzeń, o których pisze Jan Kaczmarek. Nawet gdyby nie obchodził teraz jubileuszu, jego występ w spektaklu szczególnie byśmy podkreślali.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji