Artykuły

Poznań. Krystyna Feldman nie żyje

W wieku 86 lat w swoim poznańskim mieszkaniu zmarła aktorka Krystyna Feldman. Wiadomość o jej śmierci podała dyrekcja Teatru Nowego w Poznaniu.

Krystyna Feldman znana była głównie z wyrazistych epizodów. W ostatnich latach rozgłos przyniosła jej rola w filmie "Mój Nikifor", w którym Feldman wcieliła się w postać łemkowskiego malarza, prymitywisty. Za tę rolę otrzymała Złotego Lwa. Była również nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły 2005 w kategorii: najlepsza główna rola kobieca.

Urodziła się w 1920 roku we Lwowie. Córka śpiewaczki operowej i aktora ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako siedemnastolatka zadebiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie w bajce "Kwiat Paproci". Po wojnie występowała między innymi w Katowicach, Łodzi i Szczecinie, aby w końcu związać się z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Była określana mianem mistrzyni drugiego planu. Jej filmowym debiutem była rola w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. Zagrała między innymi w filmach "Ubu król", "Stara Baśń", "Boże skrawki" "Lalka" czy "Pociąg do Hollywood". W swoim dorobku ma ponad 60 ról filmowych.

Zagrała również kilkanaście ról w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. u Jerzego Antczaka, Andrzeja Barańskiego, Rudolfa Zioły i trzykrotnie u Izabelli Cywińskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji