Artykuły

Opolskie lalki w Tajpei

Z KRYSTIANEM KOBYŁKĄ, dyrektorem opolskiego Teatru Lalek, po powrocie z Tajpei rozmawia Dorota Wodecka-Lasota.

"- Ze spektaklem Szewczyk Dratewka wystąpiliście na międzynarodowym festiwalu teatrów lalkowych w Tajpej. Graliście go po angielsku?

- Po polsku, na scenie czterokrotnie większej od naszej, którą oczywiście ograniczyliśmy do potrzebnej nam przestrzeni. Po obu stronach okna scenicznego ustawiono dwa ekrany, na których dzięki zainstalowanej kamerze i komputerowi wyświetlano zbliżenia poszczególnych lalek. Pojawiały się też fragmenty tekstu w języku chińskim. Na każdym z czterech spektakli było po tysiąc widzów, dlatego zażyczyłem sobie tych ekranów. Odbiór był pełniejszy.

Warsztaty prowadziliście w obecności tłumaczy. Czy różnice kulturowe były jakimś utrudnieniem?

- Dzieci na całym świecie reagują podobnie, spontanicznie, z olbrzymią energią. Dorośli zaś wszystko precyzyjnie notowali, czego się spodziewałem. Przez sześć godzin warsztatów uczyliśmy ich animacji różnymi przedmiotami.

Czy w ogóle wiedzieli, gdzie leży Polska, o Opolu nie wspomnę?

- Byliśmy mile zaskoczeni, bo przed każdym spektaklem wyjaśniano widzom, gdzie leży Polska, opowiadano o naszym teatrze, jego historii i o Opolu.

Co Pan sobie przywiózł z Tajwanu?

- Lalkę chińską i trochę drobiazgów. Nikt z aktorów się nie pochorował?

- Niektórzy, ja również, trochę się zaziębili z powodu różnic temperatur. Na zewnątrz plus 35, a w teatrze klimatyzacja. Ale zapewniam, że nikt z nas nie cierpiał.

Kiedy kolejny wyjazd?

- 13 września wylatujemy do Nowego Jorku na kolejny festiwal. Zagramy tam po raz pierwszy spektakl i odsłoniłam nic, zrealizowany w konwencji teatru plastycznej narracji. Niewykluczone też, że w przyszłym roku wrócimy na Tajwan. Być może weźmiemy też udział w festiwalu lalkowym w Szanghaju".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji