Artykuły

Polskie Radio. Jarosław Gajewski czyta "Pachnidło"

Od poniedziałku w Radiu BIS Jarosław Gajewski [na zdjęciu] będzie czytał "Pachnidło" Patricka Süskinda, którego grana właśnie kinowa wersja jest wielkim hitem. Od poniedziałku 22 stycznia do 9 lutego aktor Jarosław Gajewski wcieli się w rolę mordercy o wyjątkowym powonieniu.

Radio BIS poleca najciekawsze książki prezentując ich fragmenty w audycji "Dobry Wieczór", codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 21.45.

Do tej pory na antenie pojawił się - równocześnie z premierą filmową - "Prestiż" Christophera Priesta, czytany przez Łukasza Lewandowskiego. Premiera filmu nakręconego według tej powieści przyniosła rekordową frekwencję już w pierwszych dniach projekcji. Obecnie dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska opowiada o wyprawie na Mount Everest, czytając fragmenty swojej ostatniej książki "Przesunąć horyzont".

"Pachnidło" to pierwsza powieść Süskinda, wydana w 1985 roku. Autor umieścił akcję powieści w XVIII stuleciu we Francji, a swego bohatera określił jako genialną i najbardziej odrażającą postać epoki. Przedstawił człowieka obdarzonego niezwykle czułym węchem. W wyniku tego niecodziennego daru jego życie stało się wieczną pogonią za zapachem absolutnym, za doskonałością, co obudziło w nim najbardziej przerażające instynkty.

Jarosław Gajewski: Absolwent warszawskiej PWST (1984). Aktor stołecznych teatrów: Polskiego (1984-87) i Dramatycznego (1987-2003). Wykładowca i prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej. W Dramatycznym wystąpił w przedstawieniach: Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Cieplaka, Antoniego Libery, Krystiana Lupy, Piotra Cieślaka. W 2002 przygotował spektakle dyplomowe w Akademii Teatralnej - Biesy wg Dostojewskiego, Tumor Mózgowicz Witkiewicza. Laureat wielu nagród; za monodram Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holuszce Zelinki (1989) otrzymał nagrody główne na festiwalach teatrów jednego aktora w Toruniu i Wrocławiu; także nagrody na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne (2001). W zespole Teatru Narodowego od 2003 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji