Artykuły

Szczecin. Czyżewska debiutuje w Szczecinie

"Życie dorastających dziewcząt nie da się porównać ani z życiem inżyniera czy adwokata, ani też z życiem gospodyni, żony i matki. Weźmy chociażby tęsknotę i szmer krwi, nieustający jak tykanie zegarka. Gdzieś już wypowiedziano tę myśl, że nie ma nic dziwniejszego nad - być ponętnym". To fragment "Dziewictwa", jednego z opowiadań Witolda Gombrowicza. Jego bohaterka, Alicja, jest panienką z dobrego domu, która odkrywa w sobie zaskakujące objawy kobiecości.

Ten podlotek uwięziony między dzieciństwem a dorosłością stał się też inspiracją do stworzenia monodramu pod tym samym tytułem. Alina Czyżewska, najświeższa "zdobycz" Teatru Współczesnego (zadebiutuje w lutym w "Królowej Śniegu" w reż. Marcina Wierzchowskiego), zagrała główną bohaterkę. Jest również - obok Przemysława Wiśniewskiego - autorką scenariusza, scenografii i reżyserii.

Czyżewska ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Wywodzi się ze środowiska alternatywnego (Teatr Kreatury, współpraca m.in. z Bramą, Stajnią Pegaza i Kaną). Ma na koncie także udział w projektach teatru zawodowego, m.in. rola w Ofelii w "Hamlecie, księciu Danii" w reż. Jacka Głomba i Krzysztofa Kopki (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy). Zresztą za tę rolę otrzymała w 2002 roku nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - "Nos Teatralny".

Premierowe prezentacje monodramu odbędą się 16 i 17 stycznia (godz. 19) na scenie Malarni Teatru Współczesnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji