Artykuły

Łódź. Ambitne plany z offu

Prezentacje premier, udział w festiwalach, realizacja projektów edukacyjnych, a nawet powstanie nowych stowarzyszeń - tak bogato przedstawiają się noworoczne plany łódzkich teatrów alternatywnych

Grupy "offu" przejęły od teatrów repertuarowych planowanie artystycznych zdarzeń. Pospolite ruszenie od przypadku do przypadku, próby w prywatnych mieszkaniach i teatralne komuny odeszły do lamusa. Teraz alternatywa chce realizować programy, mieć siedziby, zdobywać unijne fundusze. Plany na 2007 r. są konkretne.

Pierwszy startuje Teatr Ognia i Papieru Grzegorza Kwiecińskiego. 13 stycznia z aktorami Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju pokaże "Pastorałkę" na zdjęciu plakat do spektaklu]. W projekcie, inspirowanym ludowymi przekazami, bierze udział Piotr Piotrowski, rzeźbiarz, znawca folkloru. Scenografią będzie "Tryptyk": płaskorzeźbione anioły Kwiecińskiego, prezentowane przez Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne. W czerwcu na Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Łomży teatr zaprezentuje "Łzę" (spektakl miał premierę w grudniu 2006 r. na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych) - Będę ją rozbudowywał, by mogła być prezentowana całkowicie w plenerze - mówi reżyser.

15 stycznia Anna Ciszowska z Teatrem Klasy B wyjeżdża do Poznania walczyć o Złotą Maskę XIII Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych. Zespół z VI LO pokaże "Grę w ułoma", która zwyciężyła na ŁóPTA 2006 i zgarnęła I nagrodę ŁST. - Potem dam im odpocząć. Osiągnęli w ubiegłym roku naprawdę dużo i teraz czas, by zajęli się nauką. Za chwilę mają maturę - tłumaczy Ciszowska. Liderka planuje na czerwiec udział studenckiej grupy Pracownia Ciszy w Debiutach Międzynarodowego Festiwalu Malta w Poznaniu. Zawiezie tam "Dialogi" wg tekstu jej aktorki Julii Jakubowskiej, który wygrał konkurs dramaturgiczny ŁDK. W liceum przygotowuje też "postmodernistyczną wersję Jasia i Małgosi" na Konfrontacje 2007 w Centrum Kultury Młodych.

30 stycznia premierę da Stowarzyszenie Teatralne Chorea. - W warunkach pofabrycznych hal przy ul. Tymienieckiego 3 kończymy spektakl "Sczeźli" w reżyserii Pawła Passiniego - mówi Tomasz Rodowicz, lider grupy. Efekt zobaczymy gościnnych sala AOIA. Drugie przedsięwzięcie to "Chóry z Bachantek", które powstają w oparciu o muzykę Macieja Rychłego i ruch Doroty Porowskiej, dopisane do starogreckiego tekstu Eurypidesa. Pierwszy pokaz - przed wakacjami.

W lutym Grupa Teatralna Dziewięćsił pokaże premierę "W drodze", inspirowaną utworami Marka Hłaski. Reżyseruje Andrzej Czerny,; zagrają studenci - Tomasz Kożuchowski i Piotr Maszorek.

Teatr Realistyczny ze Skierniewic przygotowuje dwa przedstawienia: - Na 27 marca, Międzynarodowy Dzień Teatru, mam monodram "MC Gyver Paluchosky & end" - zapowiada Robek Paluchosky, szef Realistycznego. 26 maja przyniesie premierę spektaklu "Jak dwa gołąbki" wg tekstu Paluchosky'ego, z multimediami Aleksandra "Olo" Janasa. Realistyczny w 2007 r. będzie też oswajać Kulturownię: siedzibę w byłej kotłowni wojskowej, którą za symboliczne pieniądze dzierżawi od miasta.

W marcu premierę autorskiego "Disneylandu" da Teatr of Manhattan. - Chcemy opowiedzieć o lukrowaniu rzeczywistości, o tym, jak ludzie chcą być uśmiechnięci i piękni, i ile jest w tym fałszu i powierzchowności - tłumaczy Maciej Chocholski, szef grupy. - Na temat naprowadziły nas wakacyjne obserwacje plażowiczów. Spróbujemy odtworzyć atmosferę kurortu: aktorzy będą się posługiwać nadmuchiwanymi rekwizytami.

Teatr Pod Lupą na przełomie kwietnia i maja pojedzie na XXXIV Tyskie Spotkania Teatralne z monodramem Sylwii Majcher "Formalina wyzwolona". W czerwcu da dwa monodramy. Anna Bartosik zagra "Wygnankę" wg Stefana Chwina; Maciej Piotrowski - "Indoktrynację" wg Sergiusza Piaseckiego. Teresa Radzikowska traktuje je edukacyjnie: - Chcę młodym ludziom, którzy mają aktorską wprawę i praktykę pracy zespołowej, dać szansę realizacji swoich pomysłów.

Michał Rzepka, szef teatru Officium, z innymi twórcami offu - Piotrem Grabowskim, Joanną Gerigk, Tomaszem Konopką i Piotrem Matulą - zakłada Międzynarodowy Ośrodek Spotkań i Badań Twórczości, by realizować projekt "Źródła współczesności". Trwają rozmowy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta i dyrektorem Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Rzepka zrealizuje też "Medeę" wg Eurypidesa, Seneki i Heinera Müllera.

Remigiusz Caban zapowiada suplement do cyklu "Teatr w pięciu łatwych lekcjach": - Występujące w nim postacie, Dottore, Klombina, Poliszynel i Arlekin, logicznie wskazują, że staną się nim "Parady" Jana Potockiego.

Niektóre teatry zawieszają granie, jak zgierski Art. 51 czy Szajka Zielonego Kamyka. Stowarzyszenie Targowa 62 Marcina Brzozowskiego planuje kolejne warsztaty Letniej Akademii Artystycznej.

Na zdjęciu: "Wieża" Teatru Ognia i Papieru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji