Artykuły

Warszawa. Przedpremierowy pokaz telewizyjnej "Inki 1946"

Specjalny przedpremierowy pokaz spektaklu Teatru Telewizji "Inka 1946" w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz odbył się w czwartek w Warszawie pod patronatem marszałka Sejmu, Marka Jurka.

Spektakl przypomina postać Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka - niespełna 18-letniej bohaterskiej łączniczki AK, aresztowanej w 1946 roku przez UB, a następnie zamordowanej.

W pokazie, który zorganizowano w Nowym Domu Poselskim, wzięli udział m.in. parlamentarzyści, historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, a także prezes TVP Bronisław Wildstein, reżyser Koryncka-Gruz oraz autor scenariusza spektaklu, Wojciech Tomczyk.

Witając widzów, marszałek Jurek podkreślił, że "Inka" należy do wielu młodych polskich bohaterów, którzy walczyli o kraj w drugiej połowie lat 40., a nie doczekali się jeszcze odpowiedniego upamiętnienia. "Ci ludzie jeszcze ciągle nie doświadczają honorów, pamięci" - powiedział Jurek.

Dr Piotr Niwiński z Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku ocenił, że spektakl Korynckiej-Gruz bardzo wiernie przedstawia wydarzenia z życia "Inki". "To niemalże fotograficzne odtworzenie autentycznych zdarzeń" - uznał Niwiński, określając "Inkę" jako "postać nietuzinkową, szlachetną, symboliczną; jedną z tych, którzy dobro Polski stawiali wyżej niż własne życie".

Danuta Siedzikówna "Inka" (1928-1946) była sanitariuszką i łączniczką w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Major "Łupaszka" w latach 1945-1947 zwalczał polskie władze komunistyczne; został skazany na karę śmierci i w 1951 roku stracony.

"Inka" w czasie potyczek z UB i KBW opatrywała rannych z obu walczących stron, zgodnie z zasadami służby medycznej. W lipcu 1946 roku w Gdańsku, podczas kupowania lekarstw dla partyzanckiego oddziału, została aresztowana przez UB.

Poddana brutalnemu śledztwu, odmówiła składania zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. Podczas procesu zachowywała się nadzwyczaj godnie. Komunistyczny sąd skazał młodą sanitariuszkę na śmierć. Została stracona 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Przed rozstrzelaniem

krzyknęła: "Niech żyje Polska!".

W "Ince 1946" zagrali m.in.: Karolina Kominek-Skuratowicz (jako Inka), Kinga Preis, Lech Mackiewicz i Michał Kowalski. Premiera spektaklu w Programie 1 TVP planowana jest na 22 stycznia.

Na zdjęciu: Prezes TVP Bronisław Wildstein, reżyser Natalia Koryncka-Gruz i operator Zdzisław Najda przed premierą "Inki 1946" w Nowym Domu Poselskim, 11 stycznia w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji