Artykuły

Warszawa. Premiera "Miłości na Krymie" w Narodowym

"Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka wystawi zespół warszawskiego Teatru Narodowego. Premiera sztuki w reżyserii Jerzego Jarockiego odbędzie się 17 stycznia.

- Sięgnąłem po tę sztukę, ponieważ Mrożek jest wciąż aktualny, zarówno pod względem artystycznym, jak i literackim - powiedział Jarocki na środowej konferencji prasowej.

"Miłość na Krymie" - komedia tragiczna w trzech aktach powstała w 1993 r. Kolejne akty sztuki dzieją się na Krymie za czasów Rosji carskiej, sowieckiej i współczesnej. Bohaterowie sztuki, pośród różnych zawirowań historii, zmieniających się systemów politycznych i społecznych, przeżywają swoje miłości - i to właśnie miłość okazuje się być jedyną trwałą i niezniszczalną wartością.

Historię XX-wiecznej Rosji Mrożek przedstawia za pomocą pastiszu arcydzieł literatury rosyjskiej. Przez daczę na Krymie przewijają się bohaterowie Czechowa, Zoszczenki, Bułhakowa.

Mrożek opatrzył "Miłość na Krymie" dziesięcioma zastrzeżeniami odnoszącymi się do jej wystawienia, m.in., że nie nastąpią żadne skreślenia ani dodatki w tekście sztuki, nie będzie zmieniany porządek sztuki i zostanie zachowana struktura scenografii. Reżyser jednak postanowił nieco zmodernizować sztukę, ponieważ jak

stwierdził, "od czasu jej napisania minęło już kilka lat i pewne rzeczy się zdezaktualizowały". Jarocki, jak powiedział, jest pewien, że Mrożek zaakceptowałby te drobne zmiany.

Reżyser tłumaczył, że literaturą Mrożka interesuje się od ponad półwiecza i ponieważ po nią sięgnął już od pierwszej sztuki "Policja" w 1958 r., dzisiaj czuje się zobowiązany robić to dalej. - Do dziś zrobiłem ok. 10 przedstawień opartych na jego tekstach - powiedział. Rozrachunki z mistrzem Mrożkiem postanowiłem zakończyć czymś, czego wcześniej nie robiłem.

Publiczność zobaczy w przedstawieniu Jana Frycza jako Iwana Nikołajewicza Zachedryńskiego, Małgorzatę Kożuchowską jako Tatianę Jakowlewną Borodinę i Pawła Paprockiego w roli Piotra Aleksiejewicza Sjejkina. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Janusz Gajos, Anna Seniuk, Mariusz Bonaszewski, Jolanta Fraszyńska, Barbara Horawianka i Jerzy Radziwiłowicz.

Autorem scenografii do spektaklu jest Jerzy Juk-Kowarski, muzyki - Stanisław Radwan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji