Artykuły

Łódź. Premiery u Jaracza

Pierwszą premierą nowego roku w Teatrze im. Jaracza w Łodzi będzie sztuka "Osaczeni" [na zdjęciu] Władimira Zujewa. Po głośnej pod koniec ubiegłego roku rezygnacji z wystawienia spektaklu "Szwaczki", pierwsza premiera nowego roku będzie zarazem pierwszą premierą tego sezonu w łódzkim teatrze.

"Osaczonych" reżyseruje Małgorzata Bogajewska. W rolach głównych wystąpią: Sambor Czarnota, Kamil Maćkowiak oraz Dobromir Dymecki, student łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej. Prapremiera przewidziana jest na 10 i 11 lutego.

Zujew to młody, 31-letni rosyjski poeta, muzyk i dramatopisarz. Jego sztuka "Osaczeni" opowiada o powracającym z wojny w Czeczenii rosyjskim żołnierzu - najemniku, który odwiedza dawnego przyjaciela i kolegę z osiedla. Piją alkohol. Ożywają czeczeńskie wspomnienia. Weteran wojenny, zdrowy na ciele, ale z przetrąconą na zawsze psychiką, kontynuuje wojnę w warunkach pokojowych.

- Nieuleczalnie chory na dzikość i okrucieństwo, chwali się swoimi "dokonaniami" na terenie okupowanym - przedstawia sztukę Anna Saniaszek z Działu Reklamy i Promocji Teatru im. Jaracza. - I tam, i tu jedynym prawem jest dla niego przemoc, a jedyną walutą - strach. Sam, mając ciągłe poczucie zagrożenia, sieje postrach w swoim środowisku. Jak osaczone zwierzę atakuje, by uprzedzić domniemany atak.

W łódzkim teatrze są w próbach jeszcze trzy spektakle. Dyrektor artystyczny "Jaracza" Waldemar Zawodziński przygotowuje "Ślub" Witolda Gombrowicza. Premierowe spektakle planowane są na 3 i 4 marca.

Hitem może być "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira w reżyserii Katarzyny Deszcz (premiera 10, 11 marca). Słynna komedia o Katarzynie, którą młodzieńcy omijają z daleka ze względu na jej cięty język i złośliwość, oraz o młodzianie, który podjął wyzwanie uczynienia z niej potulnej małżonki - będzie miała znakomitą obsadę. Na scenie zobaczymy bowiem Monikę Badowską, Katarzynę Cynke, Grażynę Walasek, Ireneusza Czopa, Jana Hencza, Michała Jarmickiego, Piotra Krukowskiego, Stanisława Kwaśniaka, Mariusza Saniternika, Mariusza Siudzińskiego i Bogusława Suszkę.

Trzeci spektakl to "Habitat" Judith Thompson w reżyserii Mariusza Grzegorzka - prapremiera planowana jest na 14, 15 kwietnia. I tutaj obsada jest znakomita: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Agnieszka Kowalska, Barbara Marszałek, Marieta Żukowska, Mariusz Ostrowski, Bronisław Wrocławski.

- Ponadto wspólnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie realizujemy spektakl "Gruba świnia" Neila Labute'a - dodaje Anna Saniaszek. Przedstawienie wyreżyseruje Krzysztof Rekowski, a wystąpią aktorzy warszawscy: Anna Moskal i Rafał Królikowski oraz łódzcy - Milena Lisiecka i Mariusz Jakus.

W pierwszych miesiącach nowego roku Teatr im. Jaracza pokaże się też w Polsce. Łodzianie wystąpią na Polkowickich Dniach Teatru, nad którymi honorowy patronat objęła Krystyna Janda, Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach (pokażą tam "Blask życia" Judith Thompson w reż. Mariusza Grzegorzka) i Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" (,Ślub" Witolda Gombrowicza w reż. Waldemara Zawodzińskiego). O festiwalowe nagrody dla łódzkiej sceny jesteśmy spokojni...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji