Artykuły

TVP. Dokument o Zygmuncie Hübnerze w TVP Kultura

Miłośnikom kina pozostanie w pamięci przede wszystkim jako major Henryk Sucharski z filmu "Westerplatte". Poza tym zagrał sporo epizodów, które nie są w stanie oddać jego niezwykłej osobowości artystycznej. Był jednym z ważniejszych twórców powojennego teatru. 8 i 9 stycznia TVP Kultura wyemituje dokument "Teatr w kadrze - Hübner".

Miał wielki dar tworzenia zespołów teatralnych i skupiania wokół nich wybitnych twórców. Jako reżyser nigdy nie był zazdrosny o sukcesy kolegów, których zapraszał do swego teatru. Zadebiutował jako reżyser w Teatrze Wybrzeże, mając 25 lat. Potem został kierownikiem artystycznym tej sceny. Obejmując w sezonie 1963/1964 dyrekcję krakowskiego Starego Teatru, otworzył zupełnie odmienny rozdział jego bogatej historii. To za jego dyrekcji reżyserowali tam Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki i Konrad Swinarski.

Od 1974 r. kierował przez 15 lat stołecznym Teatrem Powszechnym. Prowadził go w trudnym okresie, tworząc model teatru z całą powagą i surowością osądzającego rzeczywistość. Wówczas grali tam m.in. Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak i Zbigniew Zapasiewicz. Dziś Teatr Powszechny nosi jego imię. W bogatym dorobku reżyserskim Zygmunta Hübnera znalazły się tak różne sztuki, jak "Szewcy" Witkacego, "Makbet" Szekspira, "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, "Nosorożec" Ionesco, "Lot nad kukułczym gniazdem" Wassermana, "Zemsta" Fredry, "Iwona, księżniczka Burgunda" Gombrowicza, "Medea" Eurypidesa czy "Ulisses" Joyce'a. Obcy mu był typ inscenizatora traktującego tworzywo literackie jako pretekst do budowania efektownych pomysłów.

08.10, g. 17.50; 09.01, g. 10.50 - TVP KULTURA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji