Artykuły

Jak mąż z żoną

Trzydzieści lat na scenie, setki niezapomnianych ról, w tym kilkadziesiąt zagranych wspólnie. W życiu prywatnym małżeństwo, w zawodowym - aktorzy szczecińskiego Teatru Współczesnego. Anna Januszewska i Grzegorz Młudzik [na zdjęciu] obchodzą w tym roku swój jubileusz i z tej okazji odbędzie się ich wspólny benefis. Sobotni wieczór na scenie Współczesnego rozpocznie o godz. 19 sztuka "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Bubienia.

To komedia omyłek, która w mądry i dowcipny sposób obnaża obłudę relacji międzyludzkich. Mamy małżeńską zdradę i miłosny czworokąt w rytm swingującej muzyki. Tytułowych bohaterów - hrabiego Wacława i Elwirę - grają jubilaci. Partnerują im: Konrad Pawicki, Ewa Sobczakówna i Arkadiusz Buszko. Za rolę m.in. w tym przedstawieniu Anna Januszewska otrzymała w tym roku nagrodę Bursztynowego Pierścienia w kategorii "aktorka/aktor sezonu".

Januszewska jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi (1977). Debiutowała na scenie Teatru im. Horzycy w Toruniu, z którym była związana do końca sezonu 1980/81. Od tego czasu gra na scenie Teatru Współczesnego, gdzie zadebiutowała rolą Marii w "Warszawiance" Stanisława Wyspiańskiego. Jest jedną z najbardziej utytułowanych aktorek teatralnych w Szczecinie. Za rolę Angeli w "Dwustronnym lustrze" otrzymała nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form (1993), dwa lata później otrzymała nagrodę za rolę Celii w "Bez czułości". W1997 roku została laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. W tym samym roku za rolę Królowej Małgorzaty w "Iwonie, księżniczce Burgunda" została doceniona na Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu oraz otrzymała swój pierwszy "Bursztynowy Pierścień". Kolejny przypadł jej w roku 2001 za rolę Dulskiej w "Moralności pani Dulskiej". W 2005 roku jej Pani Róża w "Oskarze i Pani Róży" została wyróżniona na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Ukoronowaniem tego etapu kariery było Oko Recenzenta 2005 - nagroda krytyków za liczne i wybitne kreacje aktorskie.

Grzegorz Młudzik również ukończył Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. W latach 1976-80 był aktorem Teatru im. Horzycy w Toruniu, od sezonu 1980-81 (z przerwą w latach 1985-89) jest aktorem Teatru Współczesnego. Jego najważniejsze role to m.in.: Wysocki w "Warszawiance" Stanisława Wyspiańskiego, Firulet w "Operetce" Witolda Gombrowicza, Pchełka w "Antygonie w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, Pan Kovacic w "Moja wątroba jest bez sensu" Wernera Schwaba i Ariel w "Panu Poduszce" M. McDonagha. Za rolę Oskara w "Oskarze i Ruth" Ingmara Villqista został nominowany do Bursztynowego Pierścienia 2002 w kategorii "aktor sezonu".

Zarówno Anna Januszewska, jak i Grzegorz Młudzik stale współpracują z Teatrem Krypta i Piwnicą przy Krypcie, gdzie również stworzyli wiele niezapomnianych ról. W Piwnicy... grają właśnie w małżeńskim "Związku otwartym" Daria Fo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji