Artykuły

Zaskoczyła ich nieznana biografia

- Tekst, który mi zapro­ponowano, uważam za niezwykle istotny. Po pierwsze jest napisany po polsku, a aktorom, którzy piszą w ojczystym języku, trzeba dać szansę, a nawet pierwszeństwo, po drugie jest to przedstawienie współczesne, które dotyczy nas wszystkich. Naszych biografii, fobii, przeszłości, zaszło­ści i codziennej szarpa­niny. Dlatego też pod­jąłem się reżyserii tego przedstawienia - tłumaczył Władysław Kowalski,którego niezwykle rzadko możemy oglądać w roli "maestra sceny".

"Ciałopalenie" to współczesna sztuka, sensacyjna opowieść o dynamicznej fabule. Matka Adama (Mariusz Benoit) i Jacka (Krzysztof Stroiński) - Anna, potrąca samochodem starszego mężczyznę, który ginie na miejs­cu. Kobieta ucieka z miejsca wypadku. Anna poszukiwana jest przez policję, która ma podstawy przypuszczać, że nie był to "nieszczęśliwy wypadek". Jej synowie wraz z przyjacielem policjantem, wszczynają prywatne śledztwo. Okazuje się, że życiowe drogi domniemanej sprawczyni i jej ofiary niejednokrotnie w przeszłości krzyżowały się. Kochanek Anny - Olek (Kazimierz Kaczor) ujawnia m.in., że w cza­sie wojny Woźniak (tak ma na nazwisko zabity mężczyzna) należał do bandyckiej or­ganizacji, która szantażowała Żydów i Polaków ich ukrywających. - Potem zabili wszystkich, aby ich nie wydali. Wówczas zginęła rodzina twojej matki. Tylko Anna uszła z życiem - tłumaczy Olek Adamowi. Wokół całej sprawy narasta legenda, rodzą się plotki. Ciekawska, żądna sensacji, anonimowa opinia publiczna do­datkowo chętnie wtrąca swoje trzy grosze.

"Ciałopalenie" to proza życia, sztuka o każdym z nas, pełna uni­wersalnych prawd o ludziach i ich zdawałoby się zwyczajnej egzys­tencji. W przedstawieniu wys­tępują także Daria Trafankowska i Piotr Kozłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji