Artykuły

Łódź. Niemczykomania od jutra

Łódzkie instytucje kulturalne przez cały czwartek [14 grudnia] będą przypominać życie i dorobek Leona Niemczyka [na zdjęciu]. Na większość imprez wstęp jest otwarty i bezpłatny.

Na pomysł "Niemczykomanii, czyli 24 godzin z Leonem Niemczykiem" wpadła kilka miesięcy temu Elżbieta Czarnecka z Muzeum Kinematografii: - Chcieliśmy razem z Leonem świętować jego 83. urodziny - mówi. - Po niespodziewanej, mimo ciężkiej choroby, śmierci Leona, postanowiliśmy złożyć mu w tym dniu hołd i nadać imprezie wspomnieniowy charakter. Zmieniliśmy jej nazwę na "24 godziny o Leonie Niemczyku".

Muzeum przygotowało specjalną bogato ilustrowaną książkę, "Leon Niemczyk ...raz królem życia, raz żebrakiem...", w której o aktorze piszą jego przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Ich wspomnienia powstawały, gdy Niemczyk jeszcze żył. Publikacja miała być urodzinowym prezentem dla aktora. Premiera książki - jutro. Ale to nie wszystko. Od rana do wieczora kina: Cinema City, Polonia, Cytryna, Charlie i Muz-kino wyświetlą na bezpłatnych seansach filmy, w których Niemczyk wystąpił. Wśród kilkunastu tytułów znajda się: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Fort 13" Grzegorza Królikiewicza czy "Księga wielkich życzeń" Sławomira Kryńskiego.

O godz. 17 w Muzeum Kinematografii zaprosi na ekspozycję plakatów filmowych, fotosów i portretów fotograficznych oraz na film "Po sezonie" Janusza Majewskiego. Reżyser będzie gościem projekcji, a potem pojedzie do Cinema City. Tam od godz. 20 razem z reżyserami Grzegorzem Królikiewiczem, Robertem Glińskim i aktorkmai Ewą Wiśniewską i Małgorzatą Potocką będą wspominać Leona Niemczyka. O aktorze opowiedzą pracownicy techniczni Teatru Powszechnego w Łodzi, garderobiane i krawcowe. Wieczór uświetni przedpremierowy pokaz spektaklu "Umarli ze Spoon River" w reż. Jolanty Ptaszyńskiej z udziałem Niemczyka, zrealizowanego dla Teatru Telewizji przez łódzkie Contra Studio. Widowisko jest dedykowane ofiarom tragedii, która miała miejsce w styczniu na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Na spotkanie w multipleksie obowiązują zaproszenia.

Każdy może wejść na wystawę "Niemczyk teatralny", na którą od godz. 15.30 zaprosi Teatr Powszechny. Aktor pracował w nim od 1953 do 1979 r., zagrał 35 ról. Debiutował jako Aleksy Bułanow w "Lesie" Aleksandra Ostrowskiego w reżyserii Jadwigi Chojnackiej. Wystawa potrwa do końca marca 2007 r., wstęp jest bezpłatny. W Studio 102 od godz. 19 będzie można oglądać fotografie aktora autorstwa Tomasza Komorowskiego, Krzysztofa Wellmana i Zenona Żyburtowicza.

- Chcemy wspominać Leona każdego roku - zapowiada Czarnecka. - Za rok skoncentrujemy się na jego zagranicznych rolach, a za dwa lata na kreacjach telewizyjnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji