Artykuły

Poznań. Monodram biograficzny Krystyny Feldman w Nowym

Premierę monodramu Roberta Glińskiego "I to mi zostało..." na podstawie opowieści biograficznej Krystyny Feldman (na zdjęciu), w wykonaniu głównej bohaterki, będzie można obejrzeć w najbliższą sobotę (16 grudnia) w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Monodram powstał na podstawie autobiografii Krystyny Feldman - "Festiwal tysiąca i jednego epizodu" - spisanej przez Tadeusza Żukowskiego. - Będzie to dla mnie duże wyzwanie. Ja będę na scenie, i w ciągu półtorej godziny muszę zagrać 50 lat mojego życia. Postaram się państwa wzruszyć i zaskoczyć - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej Feldman.

Monodram będzie opowieścią aktorki w garderobie pełnej teatralnych duchów i cieni przodków. - W sztuce tej prywatne doświadczenie historii Polski XX wieku - życie w przedwojennym Lwowie, Krakowie czy Zakopanem, wojna światowa, ekspatriacja, powojenne ruiny - przenika się z piosenkami, anegdotami i żartami pełnymi dystansu do siebie i rzeczywistości - powiedział scenarzysta spektaklu Sergiusz Sterna-Wachowiak.

Krystyna Feldman (ur. 1920 r. we Lwowie) uznawana jest za jedną z najlepszych polskich aktorek charakterystycznych znanych głównie z wyrazistych epizodów. Pochodzi z rodziny artystycznej. Ojciec był aktorem a matka śpiewaczką operową. W 1937 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie, po czym debiutowała w lwowskim Teatrze Miejskim. Po wojnie występowała w teatrach Łodzi, Opola, Szczecina i Krakowa. Od 1983 roku jest aktorką poznańskiego Teatru Nowego.

Występowała w wielu filmach, m.in. "Yesterday" Radosława Piwowarskiego czy "Moim Nikiforze" Ryszarda Krauzego. Dużą popularność zdobyła dzięki roli w serialu telewizyjnym "Świat według Kiepskich".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji