Artykuły

Warszawa. Wystawa „W garderobie Ćwikły” w Instytucie Teatralnym

Od 13 stycznia w Galerii Jednego Przedmiotu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego będzie można obejrzeć nową wystawę – „W garderobie Ćwikły”, prezentującą fotografie i pamiątki związane z Mieczysławą Ćwiklińską.

Od 13 stycznia w Galerii Jednego Przedmiotu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego będzie można obejrzeć nową wystawę – „W garderobie Ćwikły”, prezentującą fotografie i pamiątki związane z Mieczysławą Ćwiklińską.


Mieczysława Ćwiklińska to jedna z najbardziej charakterystycznych, niezapomnianych postaci polskiego teatru i kina. Członkini wielkiego teatralnego rodu Trapszów. Według legendy urodziła się w garderobie lubelskiego teatru 1 stycznia 1879 roku. Jej rodzice, obydwoje aktorzy, próbowali zniechęcić ją do pracy na scenie. Z zamiłowania do mody, które towarzyszyło jej całe życie, zrodził się pomysł otwarcia salonu mód. Jednak już w 1900 roku zadebiutowała w roli Helenki w Grubych rybach Michała Bałuckiego w Teatrze Ludowym w Warszawie. By nie wiązać się z nazwiskiem rodzinnym, przybrała pseudonim Ćwiklińska, panieńskie nazwisko babki. Zaczynała karierę od teatru muzycznego, marząc o zostaniu śpiewaczką, zapamiętano ją przede wszystkim z ról komediowych – teatralnych i filmowych.


Od 13 stycznia w Galerii Jednego Przedmiotu będzie można obejrzeć nową wystawę – W garderobie Ćwikły. Będzie to prezentacja fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską, znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego i Muzeum Teatralnego w Warszawie. Są to przede wszystkim jej kostiumy z powojennych spektakli,: Skiz Gabrieli Zapolskiej, Mizantrop Moliera, Żołnierz i bohater George’a Bernarda Shawa oraz Drzewa umierają stojąc Alejandra Casony, a także stroje i akcesoria prywatne. W odrębnej części ekspozycji znajdą się trzy portrety artystki autorstwa Zygmunta Grabowskiego, Włodzimierza Bartoszewicza oraz Ireny Łuczyńskiej-Szymanowskiej. Wykorzystana także zostanie karykatura autorstwa Andrzeja Stopki.


Wystawa powstała we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.


Serdecznie zapraszamy!


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji