Artykuły

Warszawa. "Meleager" w Narodowym

Teatr Narodowy zaprasza 8 grudnia o g. 18 na instalację teatralną na podstawie pism przygodnych Stanisława Wyspiańskiego "Meleager" zrealizowaną w cyklu liryka.reaktywacje.

Dorota Sajewska: - Meleager to rodzaj instalacji teatralnej złożonej ze słowa, muzyki, obrazu filmowego, a przede wszystkim z głosów i ciał aktorów, którzy na jeden wieczór próbują zamienić pustą przestrzeń współczesnej sceny w przestrzeń mitu.

Jedynym narzędziem, jakie mają do dyspozycji, jest język poezji Stanisława Wyspiańskiego. Zredukowane i na nowo zmontowane fragmenty utworów modernistycznego artysty teatru podejmują dialog ze współczesną stylistyką sztuk audio-wizualnych.

Dorota Sajewska

Z teatrem związana jest zarówno praktycznie - poprzez współpracę z teatrami jako tłumaczka i dramaturg, jak i teoretycznie - jako pracownik Zakładu Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz jako wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest autorką przekładów dramatów m.in. Elfriede Jelinek, Dei Loher, Petera Handkego, Falka Richtera, a także współtłumaczką książki Hansa-Thiesa Lehmanna "Teatr postdramatyczny". Niedawno ukazała się jej książka "Chore sztuk". Choroba/tożsamość/dramat", poświęcona przemianom podmiotowości oraz formy dramatycznej w utworach scenicznych przełomu XIX i XX wieku.

Stanisław Wyspiański

Meleager

instalacja teatralna na podstawie pism

przygodnych Stanisława Wyspiańskiego

ciało i głos:

Beata Fudalej - Althea

Andrzej Blumenfeld - Oineus

Łukasz Lewandowski - Meleager

Anna Godowska - Atalanta

Tomek Morawski - On

obraz: Marcin Zbroszczyk

światło: Piotr Pawlik

koncepcja i montaż instalacji: Dorota Sajewska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji