Artykuły

Warszawa. „Refrakcja” - przedpremierowe warsztaty w ramach projektu „Placówki”

Twórczynie zapraszają do udziału w laboratorium, podczas którego będziemy badać w jakim stopniu percepcja oraz propriocepcja determinują naszą kreatywność i zdolność angażowania się. Przyjrzymy się temu jak patrzymy, co widzimy oraz co nas ciekawi, gdy w teatrze towarzyszy nam ciało.

Jesteś widzką/widzem wydarzeń teatralnych? Jesteś czujną obserwatorką/czujnym obserwatorem? Dostrzegasz na scenach teatralnych coraz większe zainteresowanie tańcem i choreografią? Ciekawi cię jak świadoma praca z ciałem wpływa na teatr dramatyczny?


Podczas tworzenia spektaklu „Refrakcja”* – projektu powstającego w ramach programu „Placówka” Instytutu Teatralnego – Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska i Patrycja Kowańska przyglądają się choreografkom i choreografom w teatrach dramatycznych. Zastanawiają się przy tym jak choreografia może wspierać i tworzyć alternatywne, często pozawerbalne, performatywne modele komunikacji. Sięgając do genezy choreografii w polskim teatrze, autorki zadają pytanie o to, jak organizacja uwagi na ciało wpływa na odbiór danej inscenizacji.


Twórczynie zapraszają do udziału w laboratorium, podczas którego będziemy badać w jakim stopniu percepcja oraz propriocepcja determinują naszą kreatywność i zdolność angażowania się. Przyjrzymy się temu jak patrzymy, co widzimy oraz co nas ciekawi, gdy w teatrze towarzyszy nam ciało.


Zapraszamy do udział w poprzedzających premierę bezpłatnych warsztatach w jednym z wymienionych terminów. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres praktykisiostrzenstwa@gmail.com. Ilość miejsc jest ograniczona.


KIEDY:


28.10 (pt) | g. 18.00-21.00


29.10 (sb) | g. 10.00-13.00


04.11 (pt) | g. 18.00-21.00


05.11 (sb) | g. 10.00-13.00


18.11 (pt) | g. 18.00-21.00


19.11 (sb) | g. 10.00-13.00


KOGO: osoby twórcze, powyżej 16. roku życia, niezależnie od stopnia sprawności ruchowej


GDZIE: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego


CO POTRZEBA: wygodna odzież i butelka wody


* Tytuł spektaklu – „Refrakcja” – nawiązuje do procesu fizycznej zmiany kierunku rozchodzenia fali. Do refrakcji dochodzi m.in. w procesie patrzenia (refrakcja oka). Umożliwia ona wyraźniejsze widzenie obrazu czy obserwowanego obiektu. W przyrodzie powszechnie występuje także optyczne zjawisko refrakcji światła – gdy przechodzi ono z pewnego ośrodka do innego. Dzieje się to np. na granicy powietrza i wody, wskutek czego powstaje złudzenie przemieszczenia się części obserwowanego obiektu.


Projekt realizowany jest w ramach VII edycji programu „Placówka”, którym od sześciu lat wspieramy prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze. Program pomaga w powstawaniu projektów, które mają szansę w sposób znaczący przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami czy aktywizmem społecznym.


Do tej pory w ramach „Placówki” Instytut Teatralny sfinansował jedenaście projektów: „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-operę „Anestezja” grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), „Negronautki” Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), „Flagę nr 5” Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017), „Malinę” Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3 i 4 listopada 2018), performans „Zastanawiam się…” Joanny Pawlik (premiera 14 listopada 2019), „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” Klaudii Hartung-Wójciak (pokazy premierowe: 18, 19 i 20 września 2020), „Trzynasty znak” Lukáša Jiřički (premiera 29 września 2021), „VORTEX” Pawła Sakowicza (premiera 30 września 2021), „Spektakle, których nie zrobiłam” Uli Kijak (premiera 2 października 2021) oraz „Zostałam sceną” Moniki Reks i Coma Ni Cres (premiera 3 października 2021).


Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji