Artykuły

Warszawa. Wystawa „Puste pole – przestrzeń wyobraźni. Józef Szajna 1922–2022” wkrótce w Galerii Instytutu Teatralnego

W marcu minęła setna rocznica urodzin Józefa Szajny, malarza, scenografa, reżysera, twórcy nowatorskich przedstawień teatralnych, głównego reprezentanta nurtu zwanego teatrem narracji plastycznej, dyrektora Teatru Ludowego w latach 60. ubiegłego wieku.


Z okazji Jubileuszu Teatr Ludowy wraz z partnerami: Muzeum Śląskim, Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował wystawę „Puste pole – przestrzeń wyobraźni. Józef Szajna 1922–2022”, poświęconą nowohuckiemu okresowi w twórczości Artysty. Kuratorem wystawy jest Maria Klotzer, a aranżację ekspozycji przygotowała Monika Wanyura-Kurosad.
 
Ekspozycja prezentuje m.in. zrekonstruowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie kostiumy pomysłu Józefa Szajny oraz informacje z krakowskiej działalności Józefa Szajny, który należał do trójcy założycielskiej Teatru Ludowego. Wraz z Krystyną Skuszanką i Jerzym Krasowskim w latach 50. I 60. określił styl, charakter i wizerunek artystyczny nowohuckiej sceny. Pracował tutaj jako scenograf, a potem też dyrektor teatru. Nowa Huta to jego młodość. Przybył tu jako młody człowiek, jednak już bardzo dojrzały i naznaczony piętnem obozu i wojny. Tutaj rozpoczął długą drogę, która u kresu pozwoliła mu rozpatrywać, jak sam mówił, jego przeszłość jako doświadczenie optymistyczne, broniące świat i człowieka przed degradacją.

Wystawa „Puste pole – przestrzeń wyobraźni. Józef Szajna 1922–2022” będzie prezentowana w Galerii Instytutu Teatralnego w Warszawie w dniach 4 października – 29 listopada.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji