Artykuły

Kielce. Prapremierowy Pinter w Teatrze Żeromskiego

Świat jest okrutny i pełen przemocy, a człowiek człowiekowi wilkiem, zagubiony, samotny, manipulowany przez władzę. Ale można to zmienić. Najpierw trzeba jednak obejrzeć premierę kieleckiego Teatru im. Żeromskiego.

"Nowy ład świata" Harolda Pintera w reżyserii dyrektora teatru Piotra Szczerskiego to polska prapremiera tej sztuki. Widzowie muszą być przygotowani, że to co zobaczą, nie będzie miłe i przyjemne. Świat brytyjskiego dramaturga i noblisty Harolda Pintera jest bowiem pełen okrucieństwa, przemocy, władzę zdobywa się w nim za wszelką cenę, a demokracja utrzymana jest dzięki totalitarnym mechanizmom. Człowiek jest tu zniewolony, manipulowany przez władzę.

I taki świat Piotr Szczerski oraz jego zespół chcą przybliżyć widzom w czterech jednoaktówkach. Przedstawią "Górski język", opowieści o tym jak traktuje się więźniów w państwie totalitarnym, "Jednego na drogę", w którym człowiek zniewala innych, podległych sobie ludzi, tytułowy "Nowy ład świata", oparty na bezwzględności człowieka oraz "Dworzec Victoria".

- Skoro świat jest okrutny, to widz nie może wygodnie siedzieć i jedynie się przyglądać. Teatr musi przekroczyć granice, załamać konwencje - mówi reżyser. Dlatego tym razem widzowie nie wejdą jak zwykle do teatru, nie zapalą papierosa w foyer, a następnie nie rozsiądą się wygodnie na widowni. Pod czujnym okiem straży publiczność zostanie przeprowadzona przez stylizowaną na wejście do obozu koncentracyjnego bramę teatru. Już złowrogo połyskuje na niej, niczym oświęcimskie "Arbeit macht frei", napis "Nowy ład świata". Na dziedzińcu teatru, jak na obozowym placu, widzowie zostaną podzieleni na trzy grupy i pod opieką przewodnika i straży powędrują w nieznane zakamarki teatru. Spektakl równocześnie rozpocznie się w trzech miejscach.

W "Nowym ładzie świata" zobaczymy niemal cały zespół Piotra Szczerskiego, w tym debiutującego syna aktora Mirosława Bielińskiego, Macieja.

Premiera w sobotę o godz. 19. A już dziś o godz. 17 otwarta próba z publicznością. Wejściówki można odbierać w impresariacie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji