Artykuły

Paryż. Spotkania z Henrykiem Tomaszewskim

Instytut Polski w Paryżu rozpoczyna jutro trzydniowy cykl spotkań poświęconych Henrykowi Tomaszewskiemu (1919 - 2001), twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Mija właśnie 50 lat od jego pierwszych przedstawień. Jedną z gwiazd tego zespołu była Elżbieta Jaroszewicz, inicjatorka paryskiej imprezy.

W programie znalazły się projekcje zarejestrowanych spektakli: "Rycerze króla Artura" [na zdjęciu], "Tragiczne gry" i"Kaprys", a także film "Henryk Tomaszewski i jego teatr" Elżbiety Sitek. Powstały nie tak dawno - w latach 80. i 90. Wcześniejszych materiałów filmowych, Np. z legendarnego "Woyzecka" jest bardzo mało. Częściowo może je zastąpić wystawa fotografii, plakatów i pamiątek z prywatnego archiwum Elżbiety "Elli" Jaroszewicz, otwarta w jej paryskim Studio Magenia. Tak się nazywa Europejska Akademia Teatru Ciała, założona 1974 r. Studio wysoko ceni najsłynniejszy mim świata, Marcel Marceau. Jaroszewicz prowadzi zajęcia również w jego Międzynarodowej Szkole Pantomimy.

- Marceau i Tomaszewski tworzyli pantomimę XX wieku, ale ich dzieło ma inną wymowę i formę - mówi "Rz" Elżbieta Jaroszewicz. - Trzeba być pod wpływem obu, nie wolno ich natomiast powielać. Henryk Tomaszewski ma na świecie setki uczniów, choć nie założył szkoły ani nie napisał podręcznika. Nie można go jednak naśladować, byłaby to artystyczna kradzież.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji