Artykuły

Wrocław. Odsłonięto tablice poświęcone Henrykowi Tomaszewskiemu

Dwie tablice poświęcone założycielowi Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henrykowi Tomaszewskiemu (na zdjęciu), odsłonięto w poniedziałek we Wrocławiu. Jedna z nich zawisła przy ul. Św. Jadwigi, gdzie artysta mieszkał, druga - na ścianie budynku teatru.

- Uroczystość była wzruszająca. Staliśmy małą grupką na wietrze. Podczas odsłaniania tablicy na Św. Jadwigi zerwał się sznurek. Stefan Kajzer, przyjaciel Tomaszewskiego, wszedł na drabinę i dokończył odsłaniać ręcznie - opowiadał PAP dyrektor teatru Aleksander Sobiszewski.

Wrocławski Teatr Pantomimy obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Cykl uroczystości rocznicowych otworzyła wystawa pt. "Ogród miłości". Wśród eksponatów przeważają prywatne zdjęcia z prób i zza kulis teatru. Zobaczyć można też plakaty zapowiadające wstępy artystów w Kanadzie czy Rosji, a także liczne rekwizyty sceniczne, np. ślubne kimono. Wszystko zebrała i przygotowała kurator wystawy Małgorzata Bruder z Muzeum Miejskiego.

W programie obchodów jubileuszu zaplanowano jeszcze przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy, wystawy fotografii, prezentację archiwalnych nagrań występów Tomaszewskiego oraz kilkudniowe seminarium połączone z pokazami gry mimów. Imprezy potrwają do 26 listopada.

- Myślę, że Henryk Tomaszewski cieszyłby się z tych uroczystości. Na pewno by chichotał. Doceniłby, że nie przegięliśmy, nie poszliśmy w pompatyczność, że obchody są skromne i pełne symboliki - zaznaczył Sobiszewski.

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z końca października teatr otrzymał imię Henryka Tomaszewskiego.

Wrocławski Teatr Pantomimy został założony w 1955 r. przez Henryka Tomaszewskiego. Na początku działał jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1958 r. scena uzyskała status teatru zawodowego i od tej pory funkcjonuje pod obecną nazwą. W 1969 r. przy teatrze powstało Studium Pantomimiczne.

Tomaszewski to wybitny polski tancerz, choreograf, reżyser i autor scenariuszy. Był dyrektorem, kierownikiem artystycznym i autorem wszystkich realizacji wrocławskiej sceny. Był kolekcjonerem zabawek, zwłaszcza starych lalek, o których mawiał, że każda ma swoją historię i duszę. Zmarł w 2001 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji