Artykuły

Wspomnienie o Stanisławie Marciniak-Gowarzewskiej

Profesor STANISŁAWA MARCINIAK-GOWARZEWSKA pracowała do ostatnich chwil życia, nie tylko odkrywając przed swoimi studentami tajniki pięknego śpiewu, ale często służąc im także radą i wsparciem w codziennych sprawach. Związaną ze Śląskiem artystkę wspomina Henryka Wach-Malicka

Na scenie operowej kreowała z sukcesem wielkie i trudne role, w życiu prywatnym nigdy jednak - jak zaświadczają ci, którzy byli z nią na co dzień - nie wykorzystała zasłużonej sławy.

Sukcesy i nagrody

Była prostolinijna, naturalna i niezwykle przyjazna ludziom, wyniosłość zostawiając scenicznym bohaterkom. Stanisława Marciniak-Gowarzewska, wybitna polska śpiewaczka odeszła 16 listopada 2006 roku. Związana ze Śląskiem, nigdy stąd nie wyjechała, choć osiągnięcia artystyczne łatwo mogły otworzyć przed nią drzwi wielu teatrów. Muzyczne dyplomy zdobywała z wyróżnieniem - zarówno ten w szkole średniej w Gliwicach, jak i ten, który uzyskała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Szybko zabłysnęła na konkursowych estradach, przywożąc z krajowych i zagranicznych festiwali nagrody i wyróżnienia. Jurorzy doceniali nie tylko piękny głos Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej, ale także umiejętności aktorskie, z których była znana, kreując potem wielkie partie w Operze Śląskiej. Była solistką na tej scenie od 1964 do 1986 roku i wielu melomanów pamięta doskonale wspaniałe i skomplikowane kobiety, jakie Stanisława Marciniak-Gowarzewska budowała na scenie; i z nutowych zapisów, i z prawdopodobieństwa psychologicznego.

Życiowe role

Wielu miłośników opery ma pewnie w pamięci inną jej rolę, dla mnie pozostanie na zawsze Abigaille z "Nabucca". Już samo wejście śpiewaczki, jeszcze przed pierwszą arią, koncentrowało uwagę widza na dramacie kobiety owładniętej żądzą władzy, a jednocześnie ubezwłasnowolnionej z powodu wielkiej miłości. Doskonale poprowadzona rola kończyła się przejmującą sceną śmierci, w której Abigaille bez cienia scenicznej umowności rozliczała się - ze swoją zbrodnią i swoim uczuciem... Dla innych Stanisława Marciniak-Gowarzewska pozostanie na pewno wspaniałą Halką w słynnym bytomskim przedstawieniu tej opery. W opinii wielu krytyków, artystka zaśpiewała i zagrała tę rolę tak, że należy ją wpisać do historii polskiego teatru operowego. W dorobku pani profesor były także inne wielkie bohaterk i- tytułowe: Aida i Norma, a także Elżbieta w "Don Carlosie", Leonora w "Trubadurze" i jej imienniczka w "Mocy przeznaczenia", Cho-Cho-San w "Madamie Butterfly", Tatiana w "Eugeniuszu Onieginie", Liza w "Damie pikowej" i Roksana w "Królu Rogerze".

Mistrzyni i uczniowie

Opera nie była jedynym miejscem artystycznej samorealizacji Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej; była odtwórczynią szerokiego repertuaru kantatowego i oratoryjnego oraz długoletnim pedagogiem śpiewu w macierzystej uczelni-dziś Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykształciła wielu śpiewaków, zyskując nawet tytuł pedagoga roku nadawanego przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu. U niej zdobywali artystyczne szlify m.in.: Jolanta Wrożyna, Barbara Dobrzańska, Maria Zientek, Czesław Gałka i Adam Żaak.

Śmierć pani profesor to wielka strata dla polskiej kultury.

***

KONDOLENCJE

Pani Reginie Gowarzewskiej-Griessgraber i jej rodzinie wyrazy głębokiego współczucia po śmierci Mamy Prof. STANISŁAWY MARCINIAK-GOWARZEWSKIEJ

składa Filharmonia Śląska

ZAWIADOMIENIE 0 ŚMIERCI

Dnia 15 listopada 2006 r. zmarła nagle . śp. STANISŁAWA MARCINIAK-GOWARZEWSKA wybitna śpiewaczka i znakomita mistrzyni sztuki wokalnej, z której klasy w Akademii Muzycznej w Katowicach wyszło liczne grono śpiewaków. Z Operą Śląską związana była jako solistka w latach 1964-1986. Do historii przeszły Jej liczne kreacje sopranowe, w tym m.in. Aidy, Halki, Butterfly czy Abigaile. Była także znana jako znakomita interpretatorka partii sopranowych w repertuarze oratoryjnym na wielu scenach estradowych, także za granicą. Do końca oddana pasji swego życia i Akademii Muzycznej w Katowicach, w której była wybitną wykładowczynią. Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniała artystka oddana sztuce i kulturze polskiej. Żegnamy Ją z żalem, świadomi wielkiej straty.

Dyrekcja i Zespoły Opery Śląskiej w Bytomiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji