Artykuły

Po Lwowie Józef Szajna zawita do Radomia

Muzeum Okręgowe w Radomiu przy współpracy z Centrum Sztuki Studio im. S. I. Witkiewicza w Warszawie organizuje we Lwowie wystawę pokazującą olbrzymi dorobek twórczy Józefa Szajny. Malarstwo sztalugowe wielkiego, polskiego artysty będzie prezentowane w centralnym budynku Lwowskiej Galerii Obrazów, zaś kompozycje przestrzenne - w sali wystaw zmiennych na starówce.

- Od początku naszym zamiarem było pokazanie także prac teatralnych artysty - informuje Janusz Pulnar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Radomiu. - Po rocznych staraniach i wielu rozmowach odnieśliśmy sukces. Cieszymy się, że obok twórczości plastycznej będziemy mogli zaprezentować również "Replikę" - J. Szajny. Otwarcie wystawy i premiera sztuki przewidziane są na 15 listopada.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że społeczeństwo Lwowa oczekuje z niecierpliwością na to ważne wydarzenie artystyczne. Józef Szajna wrócił z San Paulo, gdzie znalazł się wśród pięciu najwybitniejszych artystów świata, a ze Lwowa udaje się wprost do Wenecji, w której reprezentować będzie polskie środowisko artystyczne. Między tymi dwoma ważnymi pobytami znalazł się Lwów i - jak wyznał sam artysta - pobyt w tym mieście będzie dla niego dużym przeżyciem. We Lwowie przebywał bowiem wraz z wojskiem polskim w 1939 r. w momencie, kiedy Niemcy zajmowali polskie kresy wschodnie. Z Lwowem związana jest także młodość żony artysty. Podczas kilkudniowego pobytu Józef Szajna spotka się z aktorami, literatami, naukowcami, młodzieżą akademicką i miejscową Polonią.

Ciekawostką może być fakt, że "Replika" będzie wystawiona od 15 do 17 listopada w lwowskim cyrku posiadającym nowoczesne urządzenia techniczne i widownię na 2 tys. miejsc.

Aktorzy z Centrum Sztuki Studio zwiedzą Lwów, min. cmentarz. Łyczakowski z wieloma polskimi grobami. a także wyruszą w głąb Ukrainy szlakiem prowadzącym przez Olesko, Podhorce do Krzemieńca. Na krzemienieckim cmentarzu pochowana została matka J. Słowackiego. Na jej grobie polscy artyści położą wiązanki kwiatów.

Wystawa prac Józefa Szajny tuż po Lwowie zawita do Radomia. Marzeniem dyrekcji, jak i pracowników Muzeum Okręgowego jest, aby do końca tego roku udało się zakończyć remont sali ekspozycyjnej i zaplecza w obiekcie popijarskim.

- Józef Szajna ma być prezentowany w połowie stycznia przyszłego roku w nowym muzealnym obiekcie - mówi dyrektor, Janusz Pular - Czy na ten czas zostaną przygotowane popijarskie pomieszczenia? W tej chwili dobiega końca remont sali ekspozycyjnej. Pracownicy kieleckich PKZ zakładają posadzkę, która wykonana przez wybitnych fachowców z Henrykowa wygląda naprawdę pięknie. Te prace przebiegają planowo. Natomiast istnieje obawa, czy do końca tego roku uda się zakończyć remont i przygotować pełne zaplecze od strony placu 800-lecia. Na zakończenie tego etapu potrzeba około 50 mln złotych. Pieniędzy jest mało, mimo ogromnej pomocy ze strony władz wojewódzkich. Generalny remont całego obiektu prowadzony jest w trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Ceny materiałów budowlanych rosną z tygodnia na tydzień, co ogromnie utrudnia terminowe wykonanie robót. Jeżeli do końca tego roku zostanie przekazana sala ekspozycyjna wraz z zapleczem, to będzie ogromny sukces wszystkich zainteresowanych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji