Artykuły

Teatr z funkcją społeczną

Towarzystwo Teatrum - nowy warszawski zespół offowy - przygotował premierę "Dzieci mniejszego Boga" z udziałem osób niesłyszących. Spektakl można zobaczyć dziś w "Fortecy" przy ul. Zakroczymskiej 12.

Kilkoro aktorów z Ateneum m.in: Anna Gornostaj, Maria Ciunelis [na zdjęciu], Cynthia Kaszyńska i Tomasz Kozłowicz zamarzyło o niezależnym teatrze, w którym mogliby "zrobić coś swojego". Dołączyli do nich koledzy z innych scen, m.in. Jacek Kawalec z Polskiego. - Zastanawialiśmy się, w jaki sposób odróżnić się od innych grup, które ostatnio powstały? - opowiada Anna Gornostaj. - W większości jesteśmy uczniami Janusza Warmińskiego, wieloletniego dyrektora Teatru Ateneum, dla którego funkcje społeczne w teatrze były równie ważne, co wysoki poziom artystyczny. Postanowiliśmy więc pójść jego śladem - wyjaśnia aktorka.

Już pierwszy projekt to wyzwanie - od pięciu miesięcy pracują z osobami niesłyszącymi, które zagrają główne role w "Dzieciach mniejszego Boga".

To właśnie w tej sztuce Marka Medoffa, która opowiada historię miłości niesłyszącej Sary i jej nauczyciela, 17 lat temu w Teatrze Ateneum główną rolę grała Maria Ciunelis. Aktorka nauczyła się wtedy języka migowego. Zaprzyjaźniła się z podopiecznymi Związku Głuchych. Teraz reżyseruje spektakl. Wspólnie z innymi aktorami z Towarzystwa Teatrum uznali, że Sarę powinna zagrać osoba, która naprawdę nie słyszy.

- Zupełnie inaczej oglądamy spektakl, w którym osobę głuchą udaje, nawet znakomicie, aktorka. A inaczej kiedy osoba niesłysząca zaczyna na scenie tańczyć i robi to fantastycznie, w rytmie. Wchodzimy w inny wymiar - przyznaje Anna Gornostaj.

Nie ukrywa, że próby okazały się "mordercze, ale i fascynujące". Bardzo trudne, bo wszyscy inni aktorzy też musieli "migać".

Monika Mayer, która gra Sarę, już wcześniej pracowała z Marią Ciunelis, m.in. w Teatrze Telewizji. Występowała też w w serialu "Na dobre i na złe".

- To niezwykła osoba, bardzo utalentowana - opowiada Anna Gornostaj. - Od kilku lat usiłuje dostać się jako wolny słuchacz do szkół teatralnych. Ale wciąż dowiaduje się, że nie ma szans z powodu swojej głuchoty.

Z kolei Orina zagra (również niesłyszący) Michał Łach.

- Jest studentem III roku pedagogiki, dla niego to też doświadczenie szczególne. Ma nadzieje, że wykorzysta je w swojej przyszłej pracy - przedstawia Anna Gornostaj.

Spektakl "Dzieci mniejszego Boga" pokazywany jest w nowym teatralnym miejscu, które Towarzystwo Teatrum stworzyło prawie od podstaw. - Chwilowo przygarnęli nas państwo Kręgliccy i dali miejsce obok swojej restauracji "Forteca" w Fortach - opowiada Anna Gornostaj. Marcin Stajewski scenograf - zaprojektował tę przestrzeń.

Teatrum ma już następne plany, m.in. integracyjny spektakl dla młodzieży szkolnej. Dzieci będą uczestniczyć w próbach z autorem sztuki, i to one wpłyną na zmiany w tekście.

Towarzystwo Teatrum: "Dzieci mniejszego Boga" Marka Medoffa, reżyseria - Maria Ciunelis, scenografia - Marcin Stajewski, kostiumy - Małgorzata Bursztynowicz, muzyka - Paweł Przezwański. Forteca, ul. Zakroczymska 12 poniedziałek godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji