Artykuły

Warszawa. Weekendowe wieści z teatrów

Teatr Pieśń Kozła na Festiwalu Festiwali

Na trwającym właśnie Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania" wystąpi polska grupa teatralna, którą zachwyca się cała Europa - Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem "Łacrimosa" w reżyserii Grzegorza Brala. Lacrimosa jest trzecim spektaklem Teatru Pieśń Kozła. Zbudowana jest na kanwie "Mszy za miasto Arras" Andrzeja Szczypiorskiego, przywołuje też kilka cytatów z "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego oraz "Apokalipsy św. jana". A w warstwie muzycznej sięga po motywy z "Requiem" Mozarta. "Lacrimosa" pokazana będzie w Teatrze Montownia w sobotę i niedzielę (11 i 12 listopada) o godz. 21.

"Udając ofiarę" we Współczesnym

W Teatrze Współczesnym - czarna komedia nazwana przez krytykę "łobuzerską parafrazą Hamleta" - sztuka Braci Presniakow "Udając ofiarę" w reżyserii Macieja Englerta. Premiera odbędzie się w niedzielę (12 listopada) o godz. 19. Występują m.in. Borys Szyc, Janusz R. Nowicki, Agnieszka Pilaszewska, Agnieszka Judycka, Andrzej Zieliński. Przekład - Agnieszka Lubomira Piotrowska, scenografia - Marcin Stajewski, kostiumy - Anna Englert, muzyka - jerzy Satanowski.

"Blask życia" z Łodzi

Nagrodzony na wielu festiwalach "Blask życia" w reżyserii Mariusza Grzegorzka - spektakl Teatru im. Jaracza z Łodzi będzie można zobaczyć w niedzielę (12 listopada) o godz. 19. w Teatrze Narodowym (Scena Studio, wejście od Wierzbowej). Autorka Rebecca Gilman, opierając się na faktach, opowiada mroczną historię kilkunastoletniej Lizy porzucającej dom matki prostytutki dla demonicznego Clinta, złodzieja samochodów. Młodzi pobierają się i, jak Bonnie i Clyde, wiodą życie wędrownych przestępców, dopuszczając się największych zbrodni. Występują m.in: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier i Ireneusz Czop.

"Wojna..." w Montowni

W Teatrze Montownia w piątek (10 listopada) o godz. 19 premiera sztuki Pavla Kohouta "Wojna na trzecim piętrze". Reżyseruje Paweł Aigner. Występują: Izabela Dąbrowska, Maciej Wierzbicki, Rafał Rutkowski i Michał Żurawski.

Na Rozdrożu

Rozpoczynają się XIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "Rozdroże 2006" - przegląd spektakli artystów działających na pograniczu tańca nowoczesnego, teatru ruchu i sztuk wizualnych. W tym roku gwiazdą imprezy będzie niemiecka choreografka i tancerka - Susanne Linke [na zdjęciu], która wystąpi 29 i 30 listopada w Teatrze Wielkim.

Ale w programie też dwie grupy z Warszawy. "Studium Teatralne" pokaże 10 i 11 listopada o godz. 19 w swojej siedzibie (ul. Lubelska 30/32) spektakl pt. "Henryk, Hamlet, Hospital (H.H.H.)", którego akcja koncentruje się wokół Henryka M., pacjenta szpitala psychiatrycznego, człowieka, który utożsamia się z postacią Wacława Niżyńskiego (tancerza z początku XX wieku cierpiącego na schizofrenię). Z kolei Akademia Ruchu w poniedziałek (13 listopada) o godz. 18 i 20 wystąpi w Zamku Ujazdowskim z nową wersją performance pt. "Chińska lekcja".

Jarmark w Powszechnym

Teatr Powszechny rozpoczął nowy cykl Jarmark Praga". Będzie zapraszał do siebie spektakle przygotowane poza teatrami instytucjonalnymi, przez różne stowarzyszenia i niezależne grupy teatralne. W piątek (10 listopada) o godz. 20. na III Scenie (dawny garaż) Teatru Powszechnego - monodram Jednocześnie" Jewgienija Griszkowca w wykonaniu Pawła Pabisiaka w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Z kolei od wtorku do następnego piątku (14, 15, 16, 17 listopada) o godz. 20 - "Gargantua i Pantagruel" wg Francisa Rabelais w wykonaniu Stowarzyszenia Teatralnego Badów. Adaptacja i reżyseria Piotr Bikont. Muzyka Krzysztof Knittel, występują Joanna Fidler, Beata Kolak, Mirosława Olbińska.

"Pułapka" . przy Miodowej

Studenci wydziatu aktorskiego Akademii Teatralnej zmierzą się z "Pułapką" Tadeusza Różewicza. Spektakl dyplomowy będzie można oglądać na dużej scenie Collegium Nobilium (ul. Miodowa 22/24) od poniedziałku (13 listopada). Reżyseria - Bożena Suchocka Kozakiewicz.

"Konik Garbusek" przy Elektoralnej

Wania i jego przyjaciel Konik Garbusek pokonują różne przeszkody, by zdobyć niecodzienne skarby. Scena Inicjatyw Aktorskich Oddziału Warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich przygotowuje premierę rosyjskiej baśni Piotra Pawłowicza jer-szowa "Konik Garbusek" w tłumaczeniu Igora Skiryckiego, w adaptacji i reżyserii Tomasza Grochoczyńskie-go. Muzykę do spektaklu napisał Piotr Goiła, scenografia Maria Kaniowska. Premiera w poniedziałek (13 listopada) o godz. 10. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy Elektoralnej 12.

Projekt Folklor - Ceremonie w CSW

Tradycyjne i współczesne spojrzenie na temat śmierci zostanie w sobotę zaprezentowane w CSW. Performance grupy Redbada Klijnstry Supermarket, wideo Jacka Malinowskiego czy przedpremierowy pokaz filmu Marcina Koszatki "Śmierć z ludzką twarzą" zaprezentują oswajanie z odchodzeniem młodych osób mieszkających w mieście. Inne podejście zaprezentuje spektakl "Ostatni różaniec" Zespołu Obrzędowego z Kocudzy. Pokazuje on i tłumaczy ceremonie, które na wsiach odprawia się przy trumnie zmarłego. Sobota 17.30-22.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji