Artykuły

Seks z orłem

"Wishuponastar" Acco Theatre Centre z Izraela na Festiwalu Spotkania w Warszawie. Pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Jeśli wierzyć festiwalowym zapowiedziom, przedstawienie izraelskiej grupy Acco Theatre Centre "Wishuponastar"w Izraelu wywołało szok szloch szloch widzów. W Warszawie nie zauważyłem, aby ktoś płakał, nie było także widać oznak szoku. Występ Smadar Yaaron publiczność przyjęła spokojnie, by nie rzec - obojętnie. Reakcja zdumiewająco nieadekwatna do tego, co aktorka robiła na scenie: pokazywała najpierw na własnym ciele geografię swego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem dolnych, południowych partii, a następnie symulowała stosunek seksualny z wielką gwiazdą Dawida podwieszoną u sufitu.

Brak reakcji to, niestety, klęska przedstawienia, którego celem było wywołanie moralnego wstrząsu u widzów. I nie chodzi bynajmniej o to, że wykorzystane symbole (prócz gwiazdy Dawida także tałes, rytualny kaftan, który pełni funkcję erotycznej bielizny) należą do innego narodu, w związku z czym nie jest to tak bolesne dla Polaka. Gdyby to była polska aktorka kopulująca z białym orłem w rozpiętej sutannie, efekt byłby ten sam (choć scena patriotycznego seksu z wielkim ptakiem byłaby z pewnością o wiele bardziej zabawna).

Rzecz w tym, że poza akrobacjami na symbolu narodowym Smadar Yaaron nie miała nic oryginalnego do powiedzenia na temat swojej narodowej tożsamości. Historia jest dla niej przekleństwem? Znamy to w Polsce doskonale. Nie podoba jej się żydowski nacjonalizm? Mnie też się nie podoba polski nacjonalizm, i co z tego? Przerażają idea narodu wybranego? Mnie też przeraża taka wizja, zwłaszcza że wielu moich rodaków chętnie w nią wierzy. Denerwuje ją szowinizm? Mnie też. Mamy wiele wspólnych tematów ze Smadar Yaaron, tym bardziej czuję się zawiedziony sposobem, w jaki artystka ślizga się po powierzchni problemów, nie docierając do istoty.

W teatrze sam protest nie wystarczy, trzeba jeszcze zaangażować widownię, a to się Yaaron nie udało. Z jednym wyjątkiem - pomiędzy fikaniem a rodzeniem Mesjasza aktorka stanęła naprzeciw publiczności i jakby nigdy nic zaczęła pytać pojedyncze osoby, czy są żydami. I wtedy dopiero spektakl nabrał sensu, bo dał nam odczuć, co to znaczy być narodem naznaczonym przez historię, co to znaczy nosić stygmaty. Reszta była tylko popisem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji