Artykuły

Częstochowa. Rekrutacja do kabaretu i filmu

- Każdy może zostać aktorem - zapewnia Witold Nykiś, producent filmów i działań kabaretowych. Odradzają się bowiem idee, których realizację przerwała śmierć Bonifacego Dymarczyka [na zdjęciu] - utworzenia stałego kabaretu i kręcenia filmów częstochowskimi siłami.

Chętnych do występów zapraszamy we wtorek o godz. 18 do Art Restaurant Stacherczak przy al. Kościuszki 1, która będzie siedzibą kabaretu. Nie gwarantuję, że wszyscy zostaną członkami kabaretu, ale każdy może zagrać w planowanych filmach - mówi Nykiś. Produkcją filmów i współpracą z częstochowskimi aktorami, muzykami i plastykami zajmuje się od wielu lat.

Kabaret z Bońkiem Dymarczykiem już działał w starej restauracji Stacherczak i miał działać w nowej - mówi Nykiś. - Stacherczak oddaje nam na siedzibę Art Restaurant Stacherczak, mamy patrona w firmie EuroEkspert Tomasza Górskiego, która pomoże nam stawiać pierwsze kroki. Kabaret mieli utworzyć aktorzy naszego teatru, ale są teraz bardzo obciążeni pracą. Dlatego poszukuję aktorów również poza teatrem. Zespół kabaretowy będzie też zapleczem do realizacji filmów z gatunku satyry społeczno-politycznej, choćby "Meneliady" zaczętej przez Dymarczyka, którą dziś trzeba kręcić od podstaw. Kabaret od początku będzie komercyjny, filmy - mam nadzieję - z czasem.

Planowane filmy nie mają mieć charakteru offowego. Reżyserować będzie Michał Tkaczyński, absolwent "filmówki", współpracownik Łukasza Wylężałka na planie "Darmozjada polskiego", laureat nagród na festiwalach kina niezależnego. Zdjęcia będzie realizował Radosław Domański, operator z kilkunastoletnim stażem.

- Byłoby dobrze, gdyby uczestnicy naboru przynieśli na spotkanie jakąś pisemną informację na swój temat - dodaje Nykiś. - Mile widziani będą również potencjalni autorzy tekstów kabaretowych piosenek. Muzyką będzie nam służył głównie Loko Richter, który obiecuje powrócić do Częstochowy.

Osobną realizacją planowaną przez Nykisia i jego współpracowników będzie film poświęcony Bońkowi Dymarczykowi, aktorowi, poecie, dramaturgowi i reżyserowi, który zmarł na skutek brutalnego pobicia przez chuliganów. Nie tylko w Częstochowie miał on licznych przyjaciół. I tych właśnie proszą realizatorzy o przesyłanie wspomnień i anegdot o Bonifacym.

Kontakt z Witoldem Nykisiem: telefon 692 29 57 52 lub adres e-mailowy: skaflok@op.pl. Teksty można również podać Krzysztofowi Stacherczakowi w Art Restaurant.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji