Artykuły

Warszawa. Tyrmand ma tablicę na Konopnickiej

Tablicę pamięci Leopolda Tyrmanda odsłonięto w czwartek, w Warszawie, przy ulicy Konopnickiej 6 (na zdjęciu), gdzie autor "Złego" mieszkał przez kilka lat. Odsłonięcia tablicy dokonał kandydat na prezydenta Warszawy, Kazimierz Marcinkiewicz.

Na tablicy, która zawisła na gmachu dawnej siedziby YMCA, napisano: "Tu mieszkał w latach 1946 - 1955 Leopold Tyrmand, pisarz, publicysta, popularyzator i miłośnik jazzu, Warszawiak".

Odsłonięcie tablicy pisarza było pierwszym punktem programu rozpoczynającego się w czwartek festiwalu "Niewinni czarodzieje. Tyrmand, Komeda, Polański". Wydarzenia muzyczne, literackie i teatralne tego festiwalu mają przypomnieć atmosferę życia kulturalnego w Warszawie po Październiku'56 roku, kiedy miasto zachłystywało się nowo zdobytą wolnością, tłamszoną do tamtej pory przez stalinizm.

- 1956 rok to jednocześnie wybuch wolności i kreatywności, prawda, że wolności relatywnej, ale jednak odczuwalnej. Szczególnie widoczne to było w wybuchu popularności jazzu, którego propagatorem był Leopold Tyrmand, klubów, kultury studenckiej. Festiwal ma przypomnieć atmosferę tych szczególnych lat - powiedział Marcinkiewicz.

Leopold Tyrmand (ur. w 1920 roku) przed II wojną światową studiował architekturę w Paryżu. Po wybuchu wojny znalazł się w Wilnie, gdzie pisywał m.in do "Prawdy Komsomolskiej". W 1942 r. sam zgłosił się na roboty do III Rzeszy, pływał na niemieckich statkach handlowych, co opisał po wojnie w opowiadaniach "Słodki smak czekolady Lucullus". Po wojnie mieszkał w Danii, Norwegii i Francji, gdzie współpracował z "Kulturą".

Po powrocie do Polski pisał w "Przekroju", "Expressie Wieczornym" i "Tygodniku Powszechnym". Był jednym z najważniejszych popularyzatorów jazzu w Polsce. W 1966 r. na stałe przeniósł się do USA, gdzie pracował w czasopiśmie "The New Yorker" i wykładał na State University of New York i Uniwersytecie Columbia. Jest autorem m.in "Dziennika 1954", bestsellera sensacyjnego "Zły", powieści "Filip", "Życie towarzyskie i uczuciowe". Zmarł w marcu 1985 r. na Florydzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji