Artykuły

Wrocław. Teatr Pantomimy w "Ogrodzie miłości"

Nieoficjalne życie teatru Henryka Tomaszewskiego w obiektywie jego aktorów, zdjęcia z prób, tournée po całym świecie i prywatnych imprez oglądać można od soboty (4 listopada) w ratuszu na wystawie "Ogród miłości".

Większość tych fotografii nie była nigdy wcześniej publikowana. Przeleżały kilkadziesiąt lat w prywatnych archiwach mimów. - Bardzo męczyłam aktorów, żeby dostarczyli swoje zdjęcia na wystawę - mówi Małgorzata Bruder z Muzeum Miejskiego, która przygotowała ekspozycję. - Naszym celem jest ukazanie życia Pantomimy poza sceną. Nie prezentujemy żadnych zdjęć z przedstawień, jedynie z prób, etiud i podróży teatru do różnych zakątków świata.

Zdjęcia mają charakter prywatny i wykonali je sami aktorzy. W "Ogrodzie miłości" znajdą się prace tylko dwójki profesjonalnych fotografików: Marzeny Hmielewicz i Stefana Arczyńskiego. Ten ostatni jest autorem pięknych aktów, m.in. Pawła Rouba, wielkiej gwiazdy Pantomimy. Artyście pozował nago także sam Tomaszewski. - To był teatr szczególnie urodziwych ludzi - mówi Bruder. Na wystawie znajduje się także jedno z najstarszych zdjęć, ukazujące zespół podczas prób jeszcze w dawnej siedzibie teatru przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Któryś z mimów sfotografował także zajęcia, jakie z zespołem Tomaszewskiego przeprowadził przed laty Jean-Louis Barrault. Ktoś inny uwiecznił wizytę Marcela Marceau. Jest również dokumentacja z 80. urodzin Tomaszewskiego, jedynych, które w dorosłym życiu obchodził. Na jednym ze zdjęć widać założyciela teatru przymierzającego ślubne kimono. Otrzymał je podczas tournée po Japonii. Misternie wyszywany strój będzie można zobaczyć w ratuszu. Oprócz zdjęć wystawa prezentuje bowiem także kostiumy z dawnych przedstawień teatru. Ekspozycja prywatnych zdjęć mimów jest okazją do równie nieoficjalnego spotkania. Na jutrzejszym wernisażu z okazji 50-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy zjawią się dawni i aktualni członkowie zespołu. Wielu z nich od lat się nie widziało. W ratuszu będzie można kupić także pamiątkowy album z przepięknymi zdjęciami, pierwszą tak obszerną publikację na temat historii WTP. Ale nie będziemy tylko wspominać. Przekonamy się, czym aktualnie żyje zespół. Mimowie zaprezentują kilkunastominutowy happening, który jest zapowiedzią ich najnowszej premiery pt. "Galapagos", przygotowywanej na luty przyszłego roku.

Z okazji 50-lecia Pantomimy wystawę przygotowało także Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański, mieszczące się przy pl. Nankiera 8. Tu od przyszłego wtorku obejrzeć można fotogramy autorstwa Jana Bortkiewicza. Bohaterem jego instalacji jest Henryk Tomaszewski.

Teatr świętował będzie swój jubileusz przez cały listopad.

Na zdjęciu: Henryk Tomaszewski w etiudzie "Rudzielec", Wrocław 1956.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji