Artykuły

Częstochowa. 50 lat Teatru Mickiewicza

Jubileusz 50-lecia nadania imienia Adama Mickiewicza częstochowski teatr miejski świętuje koncertem z udziałem gospodarzy i gości, aktorów i muzyków.

Scena im. Mickiewicza ma w tym roku kilka okazji do obchodzenia jubileuszy. Oto 80 lat temu aktor Jan Otrembski założył w Częstochowie pierwszy stały zespół aktorski, który w 1927 roku zaczął dawać przedstawienia w sali Reduty jako Teatr Miejski Rozmaitości. Funkcjonujący do dzisiaj budynek przy ul. Kilińskiego zaczął służyć artystom w 1931 r. - 75 lat temu (mowa o części parterowej gmachu, całość bowiem stała się własnością teatru w roku 1938).

Tym razem teatr zdecydował się przypomnieć publiczności, że od 50 lat nosi imię Adama Mickiewicza. Zostało mu ono nadane zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki 13 listopada 1956 roku, a uroczystość tę uświetniła premiera "Konfederatów barskich".

Jubileuszowy spektakl "Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu" rozpocznie się w czwartek 9 listopada o godz. 19. Jest to koncert-widowisko w reżyserii dyrektora naczelnego teatru Roberta Dorosławskiego, któremu doradzał w tym przedsięwzięciu dyrektor artystyczny Piotr Machalica. Obaj zapewniają, że starali się nie zrobić typowej akademii "ku czci". Oprócz poważnych utworów Mickiewicza miejsce w programie znalazły też te lżejsze, a uzupełniają je teksty innych poetów - wszystko w oprawie piosenek oraz projekcji multimedialnych.

"Mamy zatem nadzieję, że program przypadnie Państwu do serca, oczaruje pięknem słowa i muzyki oraz - choć na chwilę - przeniesie Was w klimat dawnych, prawdziwie literackich koncertów. Marzeniem naszym jest, by jubileusz teatralnego patrona dorosłym dostarczył niekłamanych estetycznych wzruszeń, a dla młodzieży stał się w miarę atrakcyjną i piękną lekcją ojczystej literatury" - piszą realizatorzy w ulotce zapowiadającej wydarzenie.

W jubileuszowym spektaklu zobaczymy i usłyszymy: Iwonę Chołuj, Teresę Dzielską, Paulę Kwietniewską, Czesławę Monczkę, Agatę Ochotę-Hutyrę, Sebastiana Banaszczyka, Adama Hutyrę, Antoniego Rota, Roberta Rutkowskiego oraz Karola Stępkowskiego. Na fortepianie akompaniować będą aktorom: Irina Gajewaja oraz Andrzej Kloś. W czwartkowym koncercie nadzwyczajnym wezmą też udział Piotr Machalica i jego brat Aleksander, oraz trio jazzowe Andrzeja Jagodzińskiego.

Spektakl nadzwyczajny w czwartek o godz. 19; bilety: 25 i 30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji