Artykuły

Toruń. Współczesny dramat wraca do Maski

Radosław Garncarek, aktor toruńskiego Teatru Horzycy, wznawia w Saloniku Artystycznym Maska próby otwarte dla widzów. Interaktywna próba czytania dramatu "Patrz, słońce zachodzi" Sybille Berg rozpocznie się dziś [30 października] o godz. 19 w Saloniku Artystycznym Maska na pl. Teatralnym 1. Wejście od Fosy Staromiejskiej. Wstęp wolny.

Z Radosławem Garncarkiem rozmawia Grzegorz Giedrys:

Dlaczego na otwarcie nowego sezonu prezentacji współczesnej dramaturgii wybrałeś "Patrz, słońce zachodzi" Sybille Berg?

- Przede wszystkim dlatego, że tekst jest dużym wyzwaniem dla aktorów. Ten pozbawiony niemal fabuły dramat opowiada o braku miłości i egzystencjalnej pustce. W sposób chłodny i pozbawiony emocji opisuje stan, w którym znaleźli się bohaterowie. Berg podaje jedynie suche fakty, tworząc portret ludzi wiodących dotąd życie bez miłości. I dopiero pod koniec postaci zauważają, że oprócz samotności dotknął je boleśnie bezsens istnienia.

Kogo dziś zobaczymy na tym spotkaniu?

- W próbie wezmą udział: Anna Magalska-Milczarczyk, Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska, Ewa Pietras, Małgorzata Abramowicz, Paweł Tchórzelski, Grzegorz Wiśniewski, Michał Marek Ubysz, Marek Milczarczyk i Tomasz Mycan.

W ostatnim sezonie czytanie współczesnej dramaturgii w Masce nie odbywało się regularnie.

- Tym razem zapewniam, że od października powracamy do stałego rytmu prób czytanych w Masce. Zapraszam na nie w ostatnie poniedziałki każdego miesiąca.

Czy gotowy jest program następnych spotkań?

- Tak, ale na razie nie chcę zdradzić, jakie są moje plany na przyszłość. Pracuję obecnie nad kilkoma głośnymi współczesnymi dramatami, które przybliżę toruńskiej publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji