Artykuły

Łódź. Twórcy kultury, którzy odeszli

Łódź w 2006 roku pożegnała wielu twórców kultury: poetów, pisarzy, historyków sztuki i dziejów miasta, animatorów życia artystycznego.

Andrzej Babaryko przez wiele lat pełnił funkcję kierownika literackiego łódzkich scen: najpierw Teatru Studyjnego, a potem Nowego. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jako poeta debiutował w 1976 r. Opublikował zbiory: "Sen konieczny", "W kręgu innej lampy", "Życia daremne" i "Linia horyzontu".

Marek Budziarek był historykiem i dziennikarzem, znawcą dziejów Łodzi. Jako starszy kustosz Muzeum Historii Miasta Łodzi zorganizował kilkanaście wystaw prezentujących historię naszego miasta. Napisał 27 książek, w tym "Świątynie Łodzi", "Wycinki z życia mieszkańców okupowanego miasta", a ostatnio "Łódź Piotrową" o historii Kościoła w Łodzi.

Alina Grabowska, pracowała w Łodzi jako dziennikarz do 1968 roku. Potem wyemigrowała z Polski. Od 1971 roku była związana z Radiem Wolna Europa, mieszkała w Monachium. Komentowała wydarzenia polityczne i społeczne. Gdy stacja przestała istnieć, podjęła współpracę z Polskim Radiem, tworząc audycje z cyklu "Klub RWE" i "Z archiwum RWE". Jedną z nich poświęciła wielonarodowej Łodzi i łódzkiemu pismu "Tygiel Kultury", z którym współpracowała.

Witold Knychalski stworzył Festiwal Dialogu Czterech Kultur, przewodniczył radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. Łodzianie zapamiętają go jako indywidualność twórczą, co zostało podkreślone przyznawanymi mu nagrodami, m.in. dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

Janina Anita Krochmalska-Podfilipska, pianistka i kameralistka, prowadziła klasę kameralną i klasę fortepianu, kierowała Katedrą Kameralistyki w łódzkiej AM. Zdobyła wiele nagród, m.in. III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Wykonawców Muzyki Współczesnej w Utrechcie. Brała udział w Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu im. Grażyny Bacewicz w Częstochowie. Dla radia nagrała m.in. utwory Malawskiego, Bartoka, Mroszczyka, Bacewicz i Przybylskiego.

Janina Ładnowska była starszym kustoszem Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie przepracowała 50 lat. Była kuratorem wielu wystaw, m.in. dzieł Dereka Boshiera (1981), Koji Kamoji (1990) czy Aliny Szapocznikov (1999). Razem z Zenobią Karnicką przygotowała wielkie retrospektywy najwybitniejszych artystów z międzynarodowej kolekcji sztuki nowoczesnej w Muzeum Sztuki: Władysława Strzemińskiego (1993), Katarzyny Kobro (1998) i Karola Hillera (2002).

Sabina Nowicka była współtwórczynią i pierwszą dyrektorką opery łódzkiej, potem przez wiele lat dyrektorką Teatru Jaracza. Za sprawą jej i Feliksa Parnella przy łódzkiej operze powstała Szkołą Baletowa.

Prof. Witold Ostrowski kierował Katedrą Filologii Angielskiej UŁ od 1964 r. Zajmował się m.in. powieścią kryminalną, fantastyczną i historyczną, a także związkami dawnej literatury angielskiej z literaturą staropolską. Główne dziedziny jego zainteresowań naukowych to historia i teoria powieści angielskiej, a także renesansowy dramat i proza.

Henryk Szwajcer, artysta estradowy, autor programów kabaretowych, rewii i tekstów piosenek, wspólnie z Adolfem Dymszą tworzył kabaretowy duet na łódzkich scenach w latach 40. XX wieku. Był twórcą kabaretu "Katarynka", występował także w zespole radiowego "Wesołego autobusu".

Ziemowit Skibiński, poeta, historyk literatury, wydał tomy wierszy: "Książę", "Maski", "Anachoretes", "Dalekie źródła", "Ten trzeci", "Przedwieczerz", "Dar" i "Przedświt". Wykładał w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. W 2001 r. ukazały się jego rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem "Zwierciadło Śródziemnomorza" o Europie zbudowanej na antycznej i chrześcijańskiej tradycji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji