Artykuły

Józef Szajna

WYBITNY artysta Józef Szajna obchodzi sześćdziesiątą rocznicę urodzin. Scenograf, malarz, reżyser teatralny, jest Szajna twórcą, którego sztuka znalazła rezonans społeczny uznanie, w kraju i na świecie. Budziła jednocześnie różnorodne, często kontrowersyjne opinie, nigdy nie pozostawiając odbiorców obojętnymi.

Tak było przed z górą ćwierć wiekiem, kiedy był Szajna współtwórcą złotego okresu Teatru Ludowego w Nowej Hucie, kierowanego przez Skuszankę i Krasowskiego. Tak było z głośnymi przedstawieniami w jego reżyserii "Puste pole" Hołuja, "Rewizor" Gogola, "Łaźnia" Majakowskiego, "Rzecz listopadowa" Brylla, "Faust" Goethego, czy wreszcie z inscenizacjami "Witkacy", "Dante", "Cervantes", "Majakowski", zrealizowanymi w Teatrze "Studio".

Myślą przewodnią twórczości Józefa Szajny było zawsze poszukiwanie sensu społecznego sztuki w zmieniających się warunkach socjologicznych i estetycznych. Było dążenie do znalezienia ekwiwalentu scenicznego dla wypowiedzenia prawd o odwiedznej doli człowieczej wnikających z jednostkowego, krańcowego doświadczenia, a dzięki talentowi twórcy uzyskujących wymiar uniwersalny. W dotychczasowym dorobku Szajny najpełniejszym wyrazem tego dążenia jest "Replika", spektakl o pamięci i przestrodze.

Jubileusz Szajny jest jednocześnie jego pożegnaniem z "Centrum Sztuki - Teatrem Galeria", placówką, którą powołał do życia i którą przez 10 lat kierował. Odchodzi na własną prośbę, pozostawiając trwały, materialny ślad na mapie kulturalnej Warszawy. I nie tylko.

Jako twórca będzie dalej w drodze. W trudnym poszukiwaniu, w podejmowaniu nowych prób artystycznych, wzbogacających sztukę polską i umacniających jej pozycję na świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji