Artykuły

"Dante" Szajny w Jyvaskyla

WŚRÓD wielu imprez w Finlandii międzynarodowy festiwal sztuki w Jyvaskyla należy do najbardziej znaczących i prestiżowych. Właśnie tutaj, w środkowej części kraju, między jeziorami Jyvas i Tuomio, w 60-tysięcznym mieście stworzono warunki znakomicie odpowiadające artystom całego świata. Chętnie tu przyjeżdżają lub wysyłają swe najlepsze dzieła. Swoją urodę miasto zawdzięcza Alvarovi Aalto, który wśród gęstej zieleni miejskiej zaprojektował nowoczesny uniwersytet, liczne muzea oraz nowoczesny teatr ukończony w 1982 r.

W nim właśnie rozpoczął występy teatr "Studio" z autorskim spektaklem "Dantego" Szajny, zaproszonym na otwarcie festiwalu. Reakcja widowni w czasie i po spektaklu była wręcz entuzjastyczna. W recenzjach prasowych zespół razem z Szajną obsypywano komplementami. Podziwiano sugestywność koncepcji plastycznych, humanistyczne przesłanie płynące z roli Dantego. Obok "Dantego" w pierwszych dniach festiwalu grały teatry z Finlandii oraz koncertowały orkiestry z Amsterdamu, Londynu i Paryża. Wydarzeniem ma być występ opery z Pekinu.

Obok koncertów i teatrów Finowie tłumnie odwiedzają wystawy grafiki użytkowej i uczestniczą w seminariach nazwanych "Graphica Creativa". Wśród wystawiających i zaproszonych ze swymi pracami są Pierre Alechinsky i Roland Topor z Francji, Robert Rauschenberg z USA, Jiri Anderle i Albin Brunowsky z Czechosłowacji, Kunito Nagaoka i Tetsuya Noda z Japonii oraz Polacy Krystyna Piotrowska z Poznania i Stanisław Fijałkowski z Łodzi.

Rekordy zainteresowania biją jednak prace zmarłego w 1983 r. Hiszpana Joana Miro pokazującego cykl 13 grafik na temat "Króla Ubu" Jarry'ego. Aby obejrzeć te litografie zgromadzone w sali Muzeum Alto, czekać trzeba po kilkanaście minut. Chcąc je mieć w swej kolekcji trzeba zapłacić 12 tysięcy dolarów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji