Artykuły

Wrocław. Przygotowania do obchodów 50-lecia Pantomimy

Trwają przygotowania do obchodów 50-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy, które rozpoczną się na początku listopada wystawą poświęconą założycielowi teatru, nieżyjącemu już Henrykowi Tomaszewskiemu (na zdjęciu).

Uroczystości zakończą na początku grudnia prezentacją spektaklu "Dusioł" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Wystawa "Ogród miłości" będzie poświęcona Tomaszewskiemu i jego 40-letniej działalności w Teatrze. Ekspozycja zostanie otwarta 4 listopada we wrocławskim Ratuszu. Aktorzy Teatru zaprezentują wtedy także 20-minutowy spektakl/prezentację. - Mamy nadzieję gościć tego dnia wielu wspaniałych ludzi, którzy przez lata byli związani z naszym teatrem - opowiadał w piątek podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Aleksander Sobiszewski. Dodał, że choć w teatrze z reguły pracowała grupa licząca ok. 30 osób to jednak rotacja była bardzo duża i dzisiaj nie sposób zliczyć ilu aktorów, mimów czy tancerzy "przewinęło się przez wrocławską pantomimę".

W trakcie uroczystości odbędzie się także promocja albumu "Wrocławski Teatr Pantomimy 50 lat" - pierwszego tego typu - w którym udało się zgromadzić 500 zdjęć dokumentujących wszystkie spektakle przygotowane przez teatr. Sobiszewski zapewnił, że w albumie znajdą się zdjęcia wybitnych fotografików nie tylko polskich ale i z całego świata, którzy robili zdjęcia podczas spektakli, prób czy innych zdarzeń związanych z teatrem pantomimy.

W ramach obchodów związanych z 50-leciem Pantomimy zostaną jeszcze odsłonięte dwie tablice upamiętniające Henryka Tomaszewskiego. Jedna, w miejscu gdzie mieszkał, czyli przy ul. św. Jadwigi we Wrocławiu, druga, w miejscu, w którym pracował, czyli we Wrocławskim Teatrze Pantomimy przy alei Dębowej. Natomiast Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych przygotowuje "Linię ciała w teatrze". Będzie to seminarium obejmujące warsztaty, spotkania i pokazy oraz prezentację zarejestrowanych spektakli Teatru.

Wrocławskie obchody zakończy prezentacja spektaklu "Science fiction", który wyreżyserował Sobiszewski. Przedstawienia odbędą się 25 i 26 listopada na Scenie na Świebodzkim. 18 listopada wrocławianie obejrzą na deskach teatru kameralnego spektakl "Dusioł".

Wrocławski Teatr Pantomimy został założony w 1955 r. przez Henryka Tomaszewskiego. Najpierw jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1958 r. scena uzyskała status teatru zawodowego i od tej pory funkcjonuje pod obecną nazwą. W 1969 r. przy teatrze powstało Studium Pantomimiczne.

Tomaszewski to wybitny polski tancerz, choreograf, reżyser i autor scenariuszy. Był dyrektorem, kierownikiem artystycznym i autorem wszystkich realizacji wrocławskiej sceny aż do śmierci w 2001 r. Był znanym kolekcjonerem zabawek, zwłaszcza starych lalek, o których mawiał, że każda ma swoją historię i duszę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji