Artykuły

Józef Szajna w Klubie im. Wł. Pietrzaka

Na wieczorze Koła Miłośników Teatru w cyklu prezentującym warszawskie teatry odbyło się spotkanie z Józefem Szajną Dyrektorem Teatru "Studio".

Zagajenie do dyskusji wygłosiła red. Teresa Krzemień. Podkreśliła ona, że Teatr Studio jest placówką oddziałującą silnie na życie kulturalne Warszawy, nie tylko przez spektakle często szokujące widza przyzwyczajonego do modelu tzw. konwencjonalnego teatru, ale i przez działającą przy "Studio" galerię i Studio Scenografii. Red. Krzemień prezentując sylwetkę Józefa Szajny - scenografa, plastyka, reżysera, ciekawej osobowości twórczej współczesnego polskiego teatru - omówiła pokrótce jego długoletnią działalność wspominając o pracy w Teatrze Nowej Huty i krakowskim Teatrze Starym w Krakowie oraz o udziale w festiwalach międzynarodowych.

Józef Szajna przedstawił swą koncepcję teatru współczesnego. Jego zdaniem słowo sceniczne nie jest najistotniejszym elementem spektaklu. Na wyobraźnię odbiorcy należy działać przede wszystkim ruchem scenicznym, scenografią. W obecnej epoce zalewu środkami przekazu, rewolucji naukowo-technicznej i dewaluacji słowa należy wypracować inny jeżyk narracji scenicznej, aby dotrzeć do widza.

W dyskusji m.in. zabrał głos krytyk Janusz Kłosowicz poruszając problem przełomu we współczesnej plastyce i jego wpływu na kształtowanie się modelu współczesnego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji