Artykuły

Opole. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" od 9 września

Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju. Tegoroczna, jubileuszowa, edycja stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju. Tegoroczna, jubileuszowa, edycja stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Przez 17 dni (od 9 do 26 września) Opole gościć będzie najciekawsze spektakle oparte o klasykę polskiej literatury. To wyczekiwane od dwóch lat wydarzenie zbiegło się w czasie z udostępnieniem odnowionej przestrzeni opolskiego teatru. Publiczność festiwalowa będzie więc miała okazję zobaczyć najlepsze klasyczne realizacje z różnych polskich scen w jednym miejscu oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, prezentowanych w nowych wnętrzach Teatru im. Jana Kochanowskiego.


– Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” to jeden z ważniejszych projektów Instytutu Teatralnego, dlatego bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj zapowiadać jubileuszowy i podwójny festiwal – mówiła podczas konferencji prasowej Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. – Zależy nam, aby klasyczne teksty literatury polskiej wciąż były pokazywane w teatrach i by widzowie mieli okazję stale się z nimi konfrontować. Cieszymy się, że udało nam się, pomimo wszystkich komplikacji, doprowadzić do finału V i VI edycji Konkursu i możemy zaprosić Państwa na aż 10 najlepszych klasycznych przedstawień ostatnich sezonów. Mamy nadzieję, że dzięki 45. już Opolskim Konfrontacjom Teatralnym po raz kolejny przekonają się Państwo, że dzieła dawne – zarówno te należące do kanonu, jak i mniej znane wciąż potrafią poruszać współczesnego widza – dodaje.


– Komisja Artystyczna ogląda i ocenia spektakle zgłoszone przez teatry z całej Polski. – podkreśla Przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu Patryk Kencki. – Interesują nas zarówno walory tekstów, wystawienia tych mniej znanych, które możemy nazwać odkryciami repertuarowymi, ale też jakość tych spektakli, to w jaki sposób mierzą się one ze współczesnością, z obecnymi problemami. Założeniem Konkursu było sięganie raczej po teksty dramatyczne, ale jest tyle ciekawych adaptacji dzisiaj w teatrze, że nie mogło zabraknąć ich w naszym ostatecznym, festiwalowym wyborze. Nasza rola jako komisji w tym momencie się skończyła. Teraz wybrane tytuły oceniać będzie jury i publiczność – a jest co, bo są to inscenizacje niezwykłe i interesujące – dodaje.


Spektakle konkursowe 45. OKT:


„Matka Joanna od Aniołów” w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego w Warszawie


„Trans-Atlantico” w reż. Tomasza Gawrona z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie


„Zaczarowana królewna” w reż. Michała Derlatki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku


„Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reż. Marcina Libera z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie


„Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie


„Panny z Wilka” w reż. Krzysztofa Rekowskiego z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie


„Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze” w reż. Jarosława Kiliana z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie


„Lalka” w reż. Wojtka Klemma z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


„Matka” w reż. Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu


„Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej z Narodowego Starego Teatru w Krakowie



– Już pierwszego dnia po otwarciu kasy w teatrze mieliśmy do niej długą kolejkę. Widać było, że widzowie bardzo czekali na to wydarzenie, jak również na samo otwarcie się naszego teatru po remoncie – zaznacza Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. – Gdyby nie ten Konkurs, prawdopodobnie niektóre z zaproszonych tytułów, które okazały się najciekawszymi produkcjami ostatnich lat, nigdy nie znalazłyby się w repertuarach teatrów.


– Opolskie Konfrontacje Teatralne są ważnym elementem na kulturalnej mapie miasta. Mieszkańcy często o nie dopytywali. Wiem, że dogranie terminów i zrealizowanie tego wydarzenia po dwóch latach nie było łatwym zadaniem. Tym większa jest moja radość, że się to udało – dodaje wicemarszałek województwa opolskiego, Zbigniew Kubalańca.


Zaproszone do Opola spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład weszli w tym roku: Anna Augustynowicz, reżyserka, scenografka, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyczka teatralna, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Wojciech Solarz, aktor teatralny i filmowy, dr hab. Wanda Świątkowska, teatrolożka, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dr Antoni Winch, dramaturg, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji