Artykuły

Wrocław. Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Wrocławski Teatr Pantomimy otrzyma imię Henryka Tomaszewskiego.

Kwestia zmiany nazwy teatru głosowana będzie podczas jutrzejszej sesji sejmiku wojewódzkiego.

Andrzej Pawluszek, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę: - To tylko formalność, nie sądzę, by były jakieś sprzeciwy. Przychylamy się do woli teatru, który wnioskował o zmianę nazwy.

Przyjęcie imienia Henryka Tomaszewskiego to jeden ze sposobów, w jaki teatr zamierza upamiętnić swego założyciela. Pretekstem jest obchodzony w listopadzie jubileusz 50-lecia Wrocławskiej Pantomimy. Z tej okazji przygotowano wystawy, spektakle oraz projekcje zarejestrowanych przedstawień, reżyserowanych jeszcze przez Tomaszewskiego.

Teatr wyda także album "Wrocławski Teatr Pantomimy - 50 lat", zawierający również niepublikowane dotąd zdjęcia. Część z nich eksponowana będzie też w ratuszu na wystawie "Ogród miłości". Będzie można ją oglądać już od 4 listopada. Podczas wernisażu zobaczymy happening przygotowany przez mimów.

Aleksander Sobiszewski, szef teatru: - Chcieliśmy z okazji jubileuszu zaprezentować premierowy spektakl, ale nie starczyło na to pieniędzy. W ratuszu pokażemy próbkę tego, co przygotowujemy na początek przyszłego roku. Będzie to gotowy już fragment spektaklu pt. "Galapagos". Mimowie wystąpią w kostiumach legwanów, bo to właśnie o gadach opowiadać ma nasze przedstawienie.

Z okazji jubileuszu Pantomimy wystawy przygotował także Domek Romański oraz Teatr Polski. Podczas projekcji archiwalnych w Ośrodku Grotowskiego będzie można zobaczyć najlepsze przedstawienia zespołu Tomaszewskiego. Twórczość reżysera upamiętnią też tablice, które 20 listopada zostaną odsłonięte przy ul. św. Jadwigi i al. Dębowej, gdzie mistrz mieszkał i tworzył.

Na zdjęciu: Henryk Tomaszewski w spektaklu "Woyzeck", Wrocławski Teatr Pantomimy 1959.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji