Artykuły

Katowice. Fotografie Plewińskiego w Centrum Scenografii Polskiej

Dziś (23 października) w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy "Jestem grze ich przytomny. Przestrzeń teatru w obiektywie Wojciecha Plewińskiego".

Wystawa fotogramów teatralnych Wojciecha Plewińskiego inauguruje zamierzony na kilka najbliższych lat cykl prezentacji pod wspólnym tytułem "Teatr polski w obiektywie", dokumentujący najwybitniejsze zjawiska we współczesnej plastyce teatralnej.

Po zamknięciu ekspozycji zgromadzone kolekcje fotogramów będą stanowiły również niezwykle cenny materiał do publikacji i opracowań naukowych o współczesnej scenografii polskiej.

Fotogramy prezentowane na wystawie "Jestem grze ich przytomny. Przestrzeń teatru w obiektywie Wojciecha Plewińskiego" pochodzą z kolekcji prawie 300 prac znajdujących się w zbiorach Centrum Scenografii Polskiej i Stowarzyszenia Pro Scaenographia; portrety wybitnych ludzi teatru i kultury polskiej oraz akty udostępnione zostały przez Artystę. Na wystawie zaprezentowanych zostało około 240 prac.

Autorzy wystawy: scenariusz: Anna Litak, Ewa Moroń; projekt przestrzeni: Krystian Banik; współpraca dokumentacyjna: Agnieszka Grzegorczyk, Agnieszka Kołodziej - Adamczuk; realizacja: Krystian Banik, Henryk Dubis; współpraca realizacyjna: Anna Gwiździłł, Jolanta Mężyk

Wystawa powstała dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Stowarzyszenia Pro Scaenographia i Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Wrenisaż: 23 października br. o godz. 16

Wystawa czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 w okresie od 23 października do 17 grudnia.

Na wystawie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne dla młodzieży szkolnej i akademickiej po uprzednim zarezerwowaniu terminu spotkania.

***

Wojciech Plewiński urodził się w Warszawie 31 sierpnia 1928 roku.

Z wykształcenia architekt; dyplom Politechniki Krakowskiej uzyskał w roku 1955. Studiował także na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wybrał Kraków i foto-grafię.

Od 1957 roku związany był z krakowskim tygodnikiem "Przekrój", gdzie opublikował wiele fotoreportaży, zdjęć mody, a przede wszystkim ponad 500 okładek.

Od 1959 roku Wojciech Plewiński rozpoczął współpracę z teatrami krakowskimi: Rapso-dycznym, Słowackiego i Starym. Fotografował również znaczące przedstawienia Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, a także teatrów Warszawy, Wrocławia, Katowic, Chorzowa, Tarnowa, Bielska, Łodzi i Zakopanego.

W ciągu 47 lat obecności w teatrze współpracował z najwybitniejszymi, znaczącymi twórca-mi teatru naszych czasów, m.in.: Konradem Swinarskim, Lidią Zamkow, Zygmuntem Hüb-nerem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Józefem Szajną, a także Krzysztofem Jasińskim, Mikołajem Grabowskim, Tadeuszem Bra-deckim, Rudolfem Ziołą Andrzejem Dziukiem i wielu innymi.

Fotografie Wojciecha Plewińskiego były wielokrotnie nagradzane na konkursach krajowych i zagranicznych; znajdują się w archiwach czołowych teatrów polskich i kolekcjach muzeal-nych, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. W Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie, z którym Artysta współpracował przez kilkadziesiąt lat, stanowią podstawową dokumentację.

Dorobek artystyczny Wojciecha Plewińskiego prezentowany był na wielu wystawach związ-kowych i indywidualnych, krajowych i zagranicznych, m.in. w Hong Kongu, Holandii, Mek-syku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku, we Wło-szech i krajach sąsiednich. Jest członkiem FIAP i od roku 1955 -Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF; przez trzy kadencje był też prezesem Krakowskiego Oddziału oraz przez cztery kadencje członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie.

Otrzymał wiele nagród: Złoty Medal za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968), Medal za fotografię "Starzy ludzie" w Madrycie ( 1969), pierwszą nagrodę za fotograficzny reportaż "Jan Paweł II w Polsce" (1979).Najchętniej pracował kamerą małoobrazkową i średniego formatu.

Na zdjęciu: "Replika" w reż. Józefa Szajny w fotografii Wojciecha Plewińskiego, Teatr Studio w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji