Artykuły

Zapolska ciągle na czasie

Oryginalną inscenizację dramatu Gabrieli Zapolskiej przygotował jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia, Marcin Wrona. Spektakl zrealizowano w zaledwie sześć dni, w grudniu ubiegłego roku, w hali produkcyjnej TVP w Warszawie.

Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej ukazany przez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich, a zwłaszcza przez demaskację postaci tytułowej, właścicielki czynszowej kamienicy. Pani Dulska toleruje uwiedzenie służącej przez syna, dbając jedynie, by sprawa nie została ujawniona. Intryga jest prosta: Zbyszko Dulski uwodzi służącą Hankę, przy milczącej aprobacie matki, potem przez chwilę udaje, że chce dziewczynie zadośćuczynić, ale tak naprawdę chętnie się z afery wycofuje i pozostawia matce "załatwienie sprawy".

Rodzina mieszczańska, kołtuńska to nic innego jak umowa biznesowa, gwarantująca niezmienność stanu posiadania. Dlatego tak zaciekle trzeba walczyć z mezaliansem, jaki przez moment groził domowi Dulskich. Lepiej dla utrzymania status quo zapłacić Hance za jej krzywdę, nawet sporą sumę pieniędzy, i ją odprawić, aby wszystko wróciło do normy.

"Moralność pani Dulskiej", napisana w niecałe trzy tygodnie, odniosła sukces na głównych scenach polskich, kolejno w Krakowie, Lwowie, Warszawie.

Sztukę przetłumaczono na 19 języków, w tym na chiński, wystawiano ją niemal na całym świecie. Spektakl w reżyserii Marcina Wrony jest kolejną adaptacją w historii Teatru Telewizji. Występują: Magdalena Cielecka, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Jaśmina Polak, Zofia Wichłacz, Dominika Kluźniak, Agata Buzek, Klara Bielawka, Maria Maj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji