Artykuły

Moralność pani Dulskiej odkrywana na nowo

"Moralność pani Dulskiej" to swoisty obraz społeczeństwa w miniaturze - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, który na deskach tego teatru reżyseruje właśnie spektakl na podstawie sztuki Gabrieli Zapolskiej. - Społeczeństwa, w którym każdy każdego próbuje oszukać, każdy ma komuś coś za złe.

Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie elbląskiego teatru już w najbliższą sobotę o godz. 18. W przedstawieniu zobaczymy między innymi dwie nowe twarze na elbląskiej scenie: Natalię Jakubowską i Piotra Boratyńskiego.

Utwór w bardzo dobrym rytmie

"Moralność pani Dulskiej" zna chyba każdy, bo to od dziesięcioleci lektura obowiązkowa, przez co chyba - jak zauważa Mirosław Siedler -została nam nieco zohydzona. Jednak najnowsza inscenizacja tej sztuki ma odkryć ją przed nami na nowo.

- Często szukamy angielskich komedii, fars, a mamy własną, doskonałą klasykę - mówi dyrektor Siedler. - .Moralność pani Dulskiej" to fantastycznie napisany utwór komediowy, w bardzo dobrym rytmie, z poczuciem humoru, które nie zmurszało i nadal jest aktualne. Nasz spektakl będzie dynamiczny, żywy, zagrany w trzech planach i -mam nadzieję - pozwoli widzom spojrzeć na ten utwór zupełnie inaczej niż w szkole. Ja sam cały czas odkrywam w tej sztuce coś nowego.

Utwór Gabrieli Zapolskiej, choć napisany ponad sto lat temu, nadal jest aktualny, bo jak zauważa Irena Adamiak, która wciela się w tym spektaklu w rolę Dulskiej, hipokryzja wciąż jest naszym drugim obliczem.

Najważniejsze są relacje między ludźmi

Scenografia do elbląskiego spektaklu, autorstwa Jerzego Rudzkiego, który zaprojektował także kostiumy, będzie dokładnie taka, jak opisała ją w didaskaliach Zapolska.

- Tylko kostiumy są przesunięte o jakieś 20 lat do przodu w stosunku do oryginału - dodaje reżyser. - My jednak głównie skupiamy się na relacjach między ludźmi, na charakterach, na typach i ważne jest dla nas to, co widz może dzisiaj wynieść z tego spektaklu dla siebie.

Przy okazji dodajmy jeszcze, iż autorem opracowania muzycznego jest Mirosław Siedler, a za realizację świateł odpowiedzialny jest Kazimierz Kowalski.

Dulska inna niż wszystkie

W elbląskiej inscenizacji .Moralności pani Dulskiej" występują: Irena Adamiak (Dulska), Lesław Ostaszkiewicz (Dulski), Piotr Boratyński (Zbyszko), Natalia Jakubowska (Mela), Marta Masłowska (He-sia), Teresa Suchodolska (Juliasiewiczowa), Anna Suchowiecka (Hanka), Hanna Świętnicka-Grabowska (Lokatorka), Maria Makowska-Franceson (Tadrachowa).

- Rola Dulskiej to ogromne wyzwanie, bardzo trudny materiał - wyznaje Irena Adamiak. - Tę postać grały przecież znakomite aktorki: Ćwiklińska, Polony, Seniuk, Janowska Oglądałam teraz fragmenty niektórych realizacji, ale głównie po to, żeby szukać własnej drogi. I wydaje mi się, że przy dużej pomocy reżysera udało mi się tę własną drogę znaleźć. Moja Dulska jest zupełnie inna niż wszystkie wcześniejsze, głównie poprzez swój temperament i zapalczywość, która jest w tej postaci mocno zaznaczona i wykreowana To choleryczka, która działa emocjami, ale też bardzo szybko nad nimi panuje.

- Staraliśmy się pogłębić każdą z postaci, szukając w niej także dobrych cech, bo nikt przecież nie jest jednowymiarowy - tylko dobry lub tylko zły - dodaje Mirosław Siedler.

- Reżyser jest wymagający, ale to dobrze, szczególnie dla młodego aktora, który niedawno skończył szkołę teatralną i stawia dopiero pierwsze kroki na scenie - wyznaje Natalia Jakubowska, która w tym spektaklu zadebiutuje na elbląskiej scenie. - Reżyser wie, co chce osiągnąć, ale zostawia aktorowi przestrzeń na to, by ten mógł zaproponować coś od siebie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji