Artykuły

Chcę poprowadzić teatr-studio

Prezydium Rady Narodowej m. Warszawy powołało na stanowisko dyrektora i kierownika artystycznego w Teatrze Klasycznym - Józefa Szajnę, znanego reżysera i scenografa.

NATYCHMIAST po otrzymaniu wiadomości o nominacji Józefa Szajny zatelefonowaliśmy do niego i oto co nam powiedział: - Oczywiście ta propozycja sprawiła mi wielką radość, chociaż była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Przenoszę się do Warszawy i zajmę teatrem. Moją funkcję obejmuję 1 września.

- Chcę poprowadzić Teatr-Studio, coś w rodzaju placówki modelowej. Nie zamierzam rywalizować z innymi scenami stołecznymi. Chodzi mi o wypracowanie modelu oddalonego od konwencji teatru literackiego i teatru słowa, czyli kontynuację tego co uprawiam od dłuższego czasu.

Józef Szajna reżyserował w Warszawie przedstawienie "Faust", wykonując także do niego scenografię. Szajna jest propagatorem łączenia w jednym ręku "batuty" reżysera i scenografa. Oto co nam na ten temat powiedział:

- Coraz częściej słyszy się zdanie, że nie spełnia już roli wiodącej w dziedzinie kultury. Teatr, można powiedzieć, wyprzedał się telewizji, filmowi, radiu. Twarz aktora często więcej znana z audycji telewizyjnych, z filmu niż żywa, ze sceny. Głos aktora rozbrzmiewa w radiu. Po co chodzić więc do teatru? Teatr niestety, stracił wyłączność oglądania go na scenie. Trzeba ratować teatr żywy.

Trzeba odrodzić teatr na nowych organizacyjnych i artystycznych zasadach właściwych tylko teatrowi, który gra w budynku teatralnym, aby ludziom tego żywego teatru nie mogła zastąpić wtórna audycja telewizyjna czy słuchowisko radiowe. Chodzi również o stworzenie teatru nowej figuracji, autonomicznego, pełnego nowej ekspresji, teatru kreacyjno-twórczego we wszystkich jego elementach, lecz nie tylko ilustratorskiego dla tekstu.

Jednym ze sposobów wyjścia z kryzysu i inercji jest moim zdaniem skomasowanie w jednym ręku scenografii i reżyserii. Jako plastyk i reżyser widzę w teatrze możność odgrywania wielkich spektakli, w których każde wydarzenie dziejące się na scenie może stać się równocześnie wydarzeniem plastycznym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji