Artykuły

Bielsko-Biała. Cezariusz Chrapkiewicz nie żyje

9 października 2006 roku w wieku 72 lat zmarł Cezariusz Chrapkiewicz, aktor Teatru Polskiego.

Urodził się 30 maja 1934 roku w Andrychowie. Już w szkole średniej wybrał teatr jako zawód, uczył się bowiem w poznańskiej Szkoła Instruktorów Teatrów Ochotniczych. Po jej ukończeniu krótko pracował jako instruktor kulturalno-oświatowy w Klimontowie, po czym rozpoczął studia w PWST w Krakowie, którą ukończył w 1961 roku. W tym samym roku zadebiutował rolą Wiktora w "Maszeńce" Afinogenowa w reż. Alojzego Nowaka (prem. 3 listopada 1961) w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Po latach okaże się, że choć intensywnie prowadził wędrowny żywot aktora, z bielską sceną zwiąże się najbardziej. Pracował w Bielsku-Białej w latach 1961- 1963, 1976 -1978, 1980-1990, 1995-2005, tworząc na tej scenie niezapomniane kreacje, spośród których najchętniej wspominał Pozzo w "Czekając na Godota" w reż. Tomasza Dutkiewicza (1999), Wojewodę w "Mazepie" w reż. Jana Sycza (1985), Rejenta w "Zemście" w reż. Henryka Talara (1997) i Firsa w "Wiśniowym sadzie" w reż. Siergieja Danczenki (1996).

Poza bielskim teatrem pracował również (w porządku chronologicznym) w: Teatrze im.Osterwy w Lublinie, Teatrze Rozmaitości w Krakowie, Teatrze im.Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze im.Żeromskiego - Kielce-Radom, w teatrach dramatycznych w Szczecinie, w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Ziemi Krakowskiej im. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Śląskim w Katowicach. Grał w wielu przedstawieniach reżyserowanych przez Jerzego Ukleję, na szlaku swych teatralnych wędrówek spotkał się również z takimi reżyserami jak: Andrzej Uramowicz (m.in. Hamlet w Częstochowie w 1967 r.), Kazimierz Braun, Maciej Prus (Geniusz w "Wyzwoleniu" - Kalisz w 1970 r.), Izabela Cywińska, Jan Błeszyński (Murphy w "Locie nad kukułczym gniazdem", Olsztyn 1979). Wśród licznych nagród i wyróżnień, jakie otrzymał, najwyżej cenił Nagrodę Zarządu Głównego SPATiF dla młodego aktora za rolę Malkolma w "Makbecie" (reż. J. Ukleja, Teatr im. Jaracza, Olsztyn), którą otrzymał w 1964 roku.

Angażował się także w popularyzację sztuki teatru. Od 1978 r. przez około 12 lat (z przerwami) uczestniczył w działaniach grupy entuzjastów teatru, którzy docierali ze specjalnie przygotowanymi spektaklami do wiejskich szkół i gminnych ośrodków kultury na terenie ówczesnych województw bielskiego i katowickiego, pokazując przedstawienia tam, gdzie ze względu na warunki lokalowe nigdy nie dotarłby teatr instytucjonalny.

Drugą obok teatru życiową pasją Cezariusza Chrapkiewicza był sport. W 1988 roku założył przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej Klub Tenisa Stołowego "Czarna Dama", który po trzech latach (w 1991 roku) awansował do państwowej ekstraklasy. W 1991 przy bielskim zespole szkół ogrodniczych założył Klub Tenisa Stołowego "Ogrodnik". Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt wkrótce trafiły do pierwszej ligi tej dyscypliny, a jego zawodnicy zdobyli łącznie 30 medali na mistrzostwach Polski i jeden na mistrzostwach Europy. Już jako senior namówił grupę aktorów do treningów pływackich. W ostatnich latach reprezentacja bielskiego teatru zdobyła na Ogólnopolskich Mistrzostwach Aktorów w Pływaniu jeden złoty i cztery srebrne medale.

Za swą działalność artystyczną i aktywność społeczną Cezariusz Chrapkiewicz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2006) i odznaką Za zasługi dla województwa bielskiego.

Przeżywał życie intensywnie, angażując się do końca we wszystko, co robił. We wspomnieniach widzów pozostaną jego wybitne role, we wspomnieniach ludzi teatru, którzy mieli zaszczyt spotkać się z Nim na zawodowej drodze, pozostanie ponadto Jego uśmiech, dystans do siebie samego i żarliwość, z jaką traktował służbę scenie.

Na zdjęciu: Cezariusz Chrapkiewicz jako Papkin w "Zemście".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji