Artykuły

Warszawa. Nominowani do Feliksów Warszawskich

Poznaliśmy nazwiska aktorów i reżyserów nominowanych w tym roku do Feliksów Warszawskich - nagród, które mają podsumować stołeczny sezon teatralny 2005/06. Wiadomo już, że nagrodę specjalną otrzyma pośmiertnie Paweł Konic - znany krytyk teatralny, wieloletni kierownik artystyczny Teatru Małego.

Najwięcej nominacji zdobył Teatr Narodowy, głównie za "Kosmos" według Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. W dwóch kategoriach nominowana jest Agnieszka Podsiadlik, młoda aktorka z TR Warszawa, za Magdę w "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" (w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca") i za Malve w "Helenie S." (w kategorii "drugoplanowa rola kobieca").

Feliksy Warszawskie przyznawane są już po raz ósmy. Ich twórcą i fundatorem był nieżyjący Feliks Łaski, Polak mieszkający w Londynie, biznesmen, który wspierał polską kulturę w Anglii i warszawskie teatry.

Po jego śmierci w grudniu 2004 r. los Feliksów przez kilka miesięcy był niepewny. Wszystko wskazywało na to, że jeśli w ogóle uda się kontynuować ideę, to nagrody będą honorowe. I wtedy pojawił się nowy fundator - Paweł Dangel, prezes Allianz. O swojej decyzji mówił wtedy: - Kiedyś byłem reżyserem teatralnym. Miałem okazję pracować w Londynie i tam poznałem Feliksa Łaskiego, który zawsze bardzo taktownie i dyskretnie pomagał innym. Tak się składa, że teraz od kilku lat "reżyseruję Allianz". A dlaczego zdecydowałem się wspierać Feliksy Warszawskie? To takie proste, aż dziwię się, że nikt inny na to nie wpadł.

Allianz przeznacza pieniądze na nagrody. Natomiast organizacją uroczystej gali zajmuje się miejskie Biuro Teatru i Muzyki. Odbędzie się ona w ulubionym miejscu Feliksa Łaskiego, w którym odbywały się wszystkie poprzednie edycje - w Hotelu Bristol. To właśnie tam 23 października jury, w którym znaleźli się przedstawiciele warszawskich teatrów, ogłosi werdykt. Zdobywca Feliksa za reżyserię oraz laureaci w kategorii najlepszych ról pierwszoplanowych dostaną - prócz statuetki Feliksa - nagrodę 25 tys. zł, a laureaci ról drugoplanowych po 12,5 tys. zł.

W tym roku po raz pierwszy jury brało pod uwagę również premiery na scenach prywatnych i offowych m.in. teatrów Polonia, Wytwórnia, Montownia i Kinoteatru Bajka.

***

Najlepsza reżyseria: Jerzy Jarocki za spektakl "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Paweł Miśkiewicz za spektakl "Alina na zachód" w Teatrze Dramatycznym, Rimas Tuminas za spektakl "Sługa dwóch panów" w Teatrze Studio, Małgorzata Bogajewska za spektakl "Dotyk" w Teatrze Powszechnym.

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca: Krystyna Janda za rolę Tonki Babic w spektaklu "Ucho, gardło, nóż" w Teatrze Polonia, Maria Ciunelis za rolę Solange w spektaklu "Pokojówki" w Teatrze Ateneum, Gabriela Muskała za rolę Walerki w spektaklu "Podróż do Buenos Aires" w Teatrze Dramatycznym, Agnieszka Podsiadlik za rolę Magdy w spektaklu "Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię" w TR Warszawa.

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Zbigniew Zapasiewicz za rolę Leona w spektaklu "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Marcin Hycnar za rolę Fuksa w spektaklu "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Wojciech Malajkat za rolę Tartuffe'a w spektaklu "Tartuffe" w Teatrze Narodowym, Leon Charewicz za rolę Pułkownika w spektaklu "Norymberga" w Teatrze Narodowym.

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Paulina Holtz za rolę Katii (sprzed lat) w spektaklu "Dzień Walentego" w Teatrze Powszechnym, Anna Seniuk za rolę Kulki w spektaklu "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Agnieszka Podsiadlik za rolę Malve w spektaklu "Helena S." w TR Warszawa, Monika Obara za rolę Klarysy w spektaklu "Sługa dwóch panów" w Teatrze Studio.

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Krzysztof Dracz za rolę Eggerta w spektaklu "Alina na zachód" w Teatrze Dramatycznym, Franciszek Pieczka za rolę Wilhelma Foldala w spektaklu "John Gabriel Borkman" w Teatrze Powszechnym, Andrzej Mastalerz za rolę Pantalone w spektaklu "Sługa dwóch panów" w Teatrze Studio, Rafał Maćkowiak za rolę Agenta 0,0000007 w spektaklu "Weź, przestań" w TR Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji