Artykuły

TVP. Premiera komedii "Volpone albo lis"

Plejada gwiazd w znakomitej komedii. Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela i Jan Peszek w opowieści o tym, że nawet najsprytniejszego oszusta spotka kara. W poniedziałkowy wieczór [9 października] warto włączyć Jedynkę. Wraz z wybitnymi, krakowskimi aktorami przeniesiemy się bowiem do XVII-wiecznej Wenecji, by śledzić poczynania przebiegłego oszusta Volpona oraz jego wiernego sługi Moski.

"Volpone albo lis" to komedia angielskiego dramaturga, poety i aktora Bena Jonsona i 1606 r. Sztukę wyreżyserował Grzegorz Warchol, a udanego przekładu dokonał Michał Komar, autor wielu adaptacji dla Teatru Telewizji, min.: "Lorda Jima" czy "Tajnego agenta". - W tej historii ważny jest humor. Chciałem, aby był on czytelny dla publiczności i żeby bawiła się razem z nami. Tekst został dostosowany do dzisiejszego postrzegania świata. Jestem przekonany, że wszyscy bywamy śmieszni - mówi Grzegorz Warchol. - Nie umiałbym powiedzieć, jaki typ humom jest mi najbliższy. Tak samo, jak nie potrafię wymienić i nazwać kategoni współczesnej muzyki. Albo mnie coś bawi, albo nie - dodaje.

Tytułowy Volpone (Jerzy Stuhr) to łajdak i cynik, człowiek bez skrupułów. Okrada naiwnych, wyłudza prezenty, uwodzi cudze żony Dzięki pomocy sprytnego slugi, Moski (Piotr Grabowski), z każdej opresji wychodzi obronną ręką, żadna mistyfikacja mu nie straszna. Nie cofnie się przed niczym, by zdobyć to, na czym mu zależy. Uda nawet wtasną śmierć. Ogłoszony spadkobiercą majątku swego pana.

Mosca będzie miał kilka możliwości działania. Którą drogę wybierze? Czy okaże się lojalnym sługą, czy godnym następcą swego mistrza?

Ze smakiem zrealizowana sztuka obfituje w komiczne sytuacje, żywe i błyskotliwe dialogi oraz przewrotny finał. Tekst i dialogi zostały uwspółcześnione, zaś przestanie oraz wątek "oszukanego oszusta", tak często wykorzystywany dziś w kinie, powinny znaleźć zrozumienie u widzów. I wreszcie wspaniali aktorzy, tacy jak Jerzy Trela, Jan Peszek czy Krzysztof Globisz. Zapowiada się więc jedna z najważniejszych premier sezonu w Teatrze Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji